Sallatë pule me susam dhe perime
Kuzhina

Sallatë pule me susam dhe perime

Sallata e pulës me susam mund të shërbehet si meze, por edhe si vakt kryesor

Është e lehtë për t’u përgatitur – me siguri do t’ju pëlqejë.

Përbërësit:

▪ 350 g mish të bardhë
▪ 100 g selino
▪ 300 gr misër i ëmbël
▪ 700 gr salcë kosi
▪ 100 g majonezë
▪ 300 g misër të ëmbël të konservuar
▪ 100 gr fara susami të pjekura
▪ 2 vezë të ziera
▪ 4 turshi
▪ 2 karota
▪ 1 rrënjë aguliçe
▪ 1 patate më e madhe
▪ majdanoz
▪ kripë, piper

Përgatitja:

Vendoseni mishin e bardhë të zihet së bashku me karotën, selinon, majdanozin dhe patatet.

Pasi të keni përfunduar, kullojini, më pas prisni pulën në rripa dhe vendoseni në një enë në të cilën do t’i bashkoni përbërësit.

Grini karotën, selinon dhe majdanozin dhe patatet i prisni në kubikë.

Skuqini farat e susamit, më pas ia shtoni pulës dhe perimeve dhe i rregulloni gjithçka sipas shijes.

Përzieni misrin dhe kastravecët e copëtuar. Hiqjani lëvozhgat vezëve, i prisni sa më pak dhe i shtoni në një enë.

Përzieni ajkën e kosit dhe majonezën për të formuar një masë të butë, derdhni në një enë dhe përzieni gjithçka mirë.

Zbukuroni sipas dëshirës me pak majdanoz të grirë dhe susam.


MË SHUME NGA Kuzhina