SpaceX nuk do të prodhojë më kapsula të reja të Crew Dragon
Tech

SpaceX nuk do të prodhojë më kapsula të reja të Crew Dragon

SpaceX nuk do të prodhojë më Crew Dragons të rinj, anija kozmike që transporton astronautët drejt dhe nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe në vend të kësaj do të fokusohet në ripërdorimin e flotës prej katër tashmë ekzistuese, raportoi Reuters të hënën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, SpaceX po planifikon të vazhdojë prodhimin e komponentëve të Crew Dragon për rinovim dhe do të jetë në gjendje të prodhojë më shumë kapsula astronautësh nëse është e nevojshme, tha presidenti i SpaceX, Gwynne Shotwell.

Crew Dragon është anija e parë kozmike me ekuipazh e SpaceX, duke huazuar dizajnin e saj nga kapsula e ngarkesave Dragon që përdoret për shërbimet e furnizimit me ISS.

Kapsulat e Crew Dragon kanë çuar njerëzit në hapësirë në pesë misione të veçanta që nga debutimi i saj në vitin 2020, duke përfshirë Inspiration4, një mision privat me ekuipazh i financuar nga miliarderi, Jared Isaacman.