Google iu bën thirrje përdoruesve që ta përditësojnë Chrome-in
Tech

Google iu bën thirrje përdoruesve që ta përditësojnë Chrome-in

Google ka lëshuar një paralajmërim urgjent për të gjithë përdoruesit e shfletuesit të tij Chrome që të përditësojnë menjëherë versionin e tyre.

Sipas medieve të huaja, gjiganti i teknologjisë ka implementuar një vrimë të re sigurie “të ashpërsisë së lartë”.

Dhe derisa nuk ka shpjeguar në mënyrë eksplicite se cili është problemi, duke se ndikon edhe në shfletuesin Edge të Microsoft.

Microsoft po këshillon gjithashtu përdoruesit që të instalojnë përditësimet më të fundit të sigurisë.

Sido që të jetë çështja, një vrimë sigurie nuk është diçka që dëshironi në pajisjen tuaj pasi ato lejojnë hakerët të bëjnë kompromis dhe të marrin përsipër sistemet kompjuterike.

Google dhe Microsoft zakonisht lëshojnë mjete të reja sigurie për shfletuesit e tyre përkatës çdo katër javë, por të dyja kompanitë kanë nxjerrë një përditësim urgjent për t’u marrë me këtë problem.

I identifikuar për herë të parë më 23 mars, çështja është ajo që njihet si cenueshmëria e “ditës zero”, që do të thotë se u gjet përpara se të vendosej ndonjë rregullim sigurie për të mbrojtur njerëzit. Prandaj, mund të ishte shfrytëzuar tashmë nga hakerat.

Duke qenë se ka rreth 3.2 miliardë njerëz që përdorin Chrome në mbarë botën, mund të shihni pse Google është i vendosur t’ju bëjë thirrje njerëzve të instalojnë menjëherë përditësimin e sigurisë. /Telegrafi/


MË SHUME NGA Tech