108 raste të fëmijëve të infektuar me hepatit në Britani të Madhe
Shëndetësi

108 raste të fëmijëve të infektuar me hepatit në Britani të Madhe

Numri i fëmijëve të vegjël në Britani të Madhe të prekur nga një shpërthim misterioz i hepatitis akut është rritur në 108.

Janë identifikuar 34 raste të tjera përveç shifrës 74 të publikuar nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar javën e kaluar.

Raste janë zbuluar edhe në shtetin amerikan të Alabamës, Danimarkë, Irlandë, Holandë, Spanjë dhe Izrael, transmeton portal arbresh.info

Nga rastet e konfirmuara, 79 janë në Angli, 14 janë në Skoci dhe pjesa tjetër janë në Uells dhe Irlandën e Veriut.

Shkencëtarët po hetojnë mundësinë që më pak përzierje sociale për shkak të dy viteve të kufizimeve të Covid-it mund të jetë një faktor në shpërthimin “të pazakontë”.

Një linjë e hetimeve nga ekspertët është një lidhje me adenovirusin, një virus i zakonshëm i ftohjes që mund të shkaktojë simptoma më serioze, duke përfshirë sëmundjen gastrointestinale te fëmijët e vegjël.

Shkencëtarët thonë se shpërthimi është “i pazakontë” dhe një lidhje me viruset ekzistuese të hepatitit është përjashtuar.

Të gjithë fëmijët janë sëmurë mes 1 janarit dhe 12 prillit.

Prindërit janë këshilluar që të kenë kujdes për simptomat e hepatitit, duke përfshirë, urinën e errët, të zbehtë, me ngjyrë gri, kruajtjen e lëkurës, zverdhjen e syve dhe lëkurës (verdhëz), dhimbje muskujsh dhe kyçesh, temperaturë të lartë, ndjesi dhe sëmundje, ndjenja e lodhjes së pazakontë gjatë gjithë kohës, humbje e oreksit dhe dhimbje barku./arbresh.info