Tom Cruise reklamon flamurin e Tajvanit në ‘Top Gun’, tmerrohet Kina
   Bota

Tom Cruise reklamon flamurin e Tajvanit në ‘Top Gun’, tmerrohet Kina

Insider.com

Publiku tajvanez shpërtheu në brohoritje gjatë një shfaqjeje paraprake të "Top Gun: Maverick" pas shfaqjes së xhaketës ikonë bomber të veshur nga personazhi titullar i Tom Cruise.

Publiku tajvanez shpërtheu në brohoritje gjatë një shfaqjeje paraprake të "Top Gun: Maverick" pas shfaqjes së xhaketës ikonë bomber të veshur nga personazhi titullar i Tom Cruise.

"Top Gun: Maverick" nuk pritet të dalë në Kinë, raportoi Bloomberg, megjithëse nuk specifikoi një arsye. Përfshirja e flamujve rrezikon të zemërojë Kinën, raportoi gazeta.

Xhaketa u shfaq për herë të parë në origjinalin "Top Gun" në vitin 1986. Një copë e madhe në shpinë përkujton turneun e një luftanijeje të vërtetë amerikane në Japoni, Tajvan dhe Paqësorin Perëndimor. Në mënyrë të përshtatshme, patch-i shfaqte flamujt e SHBA-së, Kombeve të Bashkuara, Japonisë dhe Tajvanit.

Sipas BBC, Hollywood ka censuruar filmat e tij për t'i bërë ata më të këndshëm për tregun fitimprurës kinez.

Hollivudi tani po zmbrapset," tha për Bloomberg Chris Fenton, një ish-ekzekutiv i filmit dhe autor i "Feeding the Dragon: Inside the Trilion Dollar Dilemma Facing Hollyëood, NBA, & American Business". "Tregu thjesht nuk ia vlen të përkeqësohet. më në përpjekje për të kënaqur censuruesit kinezë."

Në SHBA, "Top Gun: Maverick" fitoi 160.5 milionë dollarë gjatë fundjavës katër-ditore të Ditës së Përkujtimit, duke e bërë atë fundjavën më të madhe të hapjes së Ditës së Përkujtimit ndonjëherë.


APR
Romay Lift