Pas 50 vitesh, NASA gati të dërgojë në Hënë raketën SLS
Tech

Pas 50 vitesh, NASA gati të dërgojë në Hënë raketën SLS

rtsh.al

Agjencia amerikane e hapësirës, ​​NASA, po lëshon raketën e saj gjigante të Hënës së re për ta përgatitur atë për një fluturim të parë pas 50 vitesh. I njohur si Sistemi i Nisjes Hapësinore (SLS), automjeti po dërgohet në Pad 39B në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida për një ngritje të planifikuar për 29 gusht.

Sipas BBC, shëtitja debutuese është një provë pa ekuipazh në bord, por misionet e ardhshme do të dërgojnë astronautët përsëri në sipërfaqen hënore për herë të parë në më shumë se 50 vjet. SLS afër 100 metra i gjatë (328 ft), me një shpejtësi lundrimi prej pak më shumë se 1 km/h (nën 1mph), dhe mund të duhen 8-10 orë për të përfunduar udhëtimin 6.7 km (4.2 milje).

Ky është një moment kyç për NASA-n, e cila do të festojë në dhjetor përvjetorin gjysmë shekullor të Apollo 17, uljes së fundit njerëzore në Hënë.

Agjencia është zotuar të kthehet me programin e saj të ri Artemis, duke përdorur teknologjinë që i përshtatet epokës moderne (Artemis ishte motra binjake e perëndisë greke Apollo dhe perëndeshë e Hënës).

NASA e sheh një kthim në Hënë si një mënyrë për t'u përgatitur për të shkuar në Mars me astronautët diku në vitet 2030 ose menjëherë pas kësaj SLS do të ketë 15% më shumë shtytje nga jastëku sesa raketat Saturn V të Apollonit. Kjo fuqi shtesë do t'i lejojë automjetit jo vetëm të dërgojë astronautë shumë përtej Tokës, por, gjithashtu, aq shumë pajisje dhe ngarkesë sa që ato ekuipazhe mund të qëndrojnë larg për periudha të gjata.


MË SHUME NGA Tech