SpaceX teston raketën më të madhe ndonjëherë
Tech

SpaceX teston raketën më të madhe ndonjëherë

Kompania SpaceX e ka lansuar të enjten raketën të madhe të krijuar ndonjëherë, në një test-fluturim.

Raketa është nisur nga qyteti amerikan Teksas.

E titulluar Starship, raketa është dizajnuar për të dërguar astronautët në Hënë, Mars dhe përtej.

Fluturimi ka zgjatur pak minuta, pasi inxhinierët kanë thënë se raketa ka përjetuar “çmontim të shpejtë, të paplanifikuar” gjatë ngjitjes.

Ndonëse kompania ka dashur që testimi të zgjasë më shumë, pjesëtarë të saj nuk e kanë quajtur testimin e së enjtes si të dështuar.

Ata kanë thënë se lansimi u ka falur një “moment të mrekullueshëm”.

Raketa është duke u testuar, meqë shkencëtarët besojnë se ajo do të mund të jetësojë udhëtimet ndërplanetare.


MË SHUME NGA Tech