20 kandidatët për çmimin ‘Golden Boy 2019’
Sharr Travel

20 kandidatët për çmimin ‘Golden Boy 2019’

Është shpallur lista e shkurtuar prej 20 lojtarëve për çmimin “Golden Boy 2019”, duke përfshirë Joao Felix, Matthijs de Ligt, Ansu Fati dhe Nicolò Zaniolo.

Një panel i madh ndërkombëtar voton për lojtarin më të mirë të moshës nën 21 vjeç, i cili ka shumë të ngjarë të lërë shenja në sezonet pasardhëse.

Herën e fundit çmimi u fitua nga mbrojtësi i Ajax, De De Ligt, vitin e kaluar, para se të arrinte në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe më pas të finalizonte një transferim te Juventus.

Favoriti i madh kësaj here është sulmuesi i Atletico Madrid dhe Portugalisë, Joao Felix, dhe fituesi do të shpallet në Torino më 16 dhjetor.

Finalistët e Golden Boy 2019:

Matthijs de Ligt (Juventus, Netherlands)

Alphonso Davies (Bayern Munich, Canada)

Gianluigi Donnarumma (Milan, Italy)

Ansu Fati (Barcelona, Spain)

Philip Foden (Manchester City, England)

Matteo Guendozi (Arsenal, France)

Erling Haland (RB Salzburg, Norway)

Kai Havertz (Bayer Leverkusen, Germany)

Joao Felix (Atletico Madrid, Portugal)

Dejan Joveljic (Eintracht Frankfurt, Serbia)

Moise Kean (Everton, Italy)

Kang-in Lee (Valencia, South Korea)

Andrij Oleksijovyc (Valladolid, Ukraine)

Danyell Malen (PSV Eindhoven, Netherlands)

Mason Mount (Chelsea, England)

Rodrygo (Real Madrid, Brazil)

Jadon Sancho (Borussia Dortmund, England)

Ferran Torres (Valencia, Spain)

Vinicius Jr (Real Madrid, Brazil)

Nicolò Zaniolo (Roma, Italy).