Rënia e e romanit të dytë është një mit:8 Romanet e dyta që duhet të lexoni
Sharr Travel

Rënia e e romanit të dytë është një mit:8 Romanet e dyta që duhet të lexoni

Me siguri ju keni dëgjuar termin “sophomore slump”, që do të thotë një rënie e performancës pas një debutimi të suksesshëm. Disa autorë mund ta kenë të vështirë të ndjekin një roman të jashtëzakonshëm debutues, por shumica thjesht përmirësohen me kohën. Pavarësisht nëse është një vazhdim apo një roman tjetër, këta tetë autorë vazhdojnë të na japin histori të mahnitshme.

“Krenari dhe paragjykim” nga Jane Austen

Shanset janë të keni lexuar diçka nga Jane Austen. Por nëse akoma keni lexuar veprën e saj të dytë të botuar, është një lexim i mrekullueshëm për jetën dhe dashurinë në epokën Gjeorgjiane. Z. Bennet përpiqet të martohet me pesë vajzat e tij, duke përfshirë Elizabeth kokëfortë. Elizabeth dhe paditësi i saj i pasur, Z. Darcy, duhet të kapërcejnë dallimet e tyre në këtë satirë të mençur të jetës së vendit anglez.

“Një mijë djej të shkëlqyeshëm” nga Khaled Hosseini

Khaled Hosseini është autori i romanit të dashur “THE RUNNER KITE”, një klasik i paharrueshëm bashkëkohor — por më pas ka një “Një mijë djej të shkëlqyeshëm”, një lexim vërtet i veçantë dhe i paharrueshëm. Romani i dytë i Hosseini është një histori shumë brezëshe e sakrificës, mbijetesës dhe dashurisë së qëndrueshme që do t’i lërë lexuesit të vlerësojnë aftësinë e tij letrare.

“Fati i Salemit” nga Stephen King

Nuk ka asnjë mohim që romani i parë i botuar i Stephen King, “CARRIE”, është një histori tmerri për epokat. Por vepra e dytë e botuar e King, “Fati i Salemit”, botuar fillimisht në 1975, tregon aftësinë e tij të pakrahasueshme për të trembur lexuesit nga mendjet e tyre – të cilat ai do të vazhdonte të bënte për dekada më pas. Ky është një nga ato romanet e tmerrit që qëndron me ju për gjithë jetën. Ai tregon historinë e Ben Mears, i cili kthehet në shtëpinë e tij të fëmijërisë në Maine. Pasi një djalë i ri vdes në pyll, Mears e kupton se diçka larg përtej frikës së tij të egër rri në qytetin e Lotit të Jeruzalemit.

“Gruaja në kabinën 10” nga Ruth Ware

Ruth Ware është një mjeshtër për të shkruar trillerë psikologjike të dyshimtë që i mbajnë lexuesit në buzë të vendeve të tyre. “Në një pyll të errët, të errët”, më la të trembem nga pylli që ndodhej pas shtëpisë sime të fëmijërisë për shumë më gjatë sesa dua të pranoj. Romani i saj i dytë, “Gruaja në kabinën 10”, arriti një vlerësim të barabartë ndërsa tërhoqi lexuesit në anije lundrimi Aurora . Në bord, gazetari hetues Lo Blacklock përpiqet të bindë pjesën tjetër të pasagjerëve se diçka ka shkuar shumë, shumë gabim.

“Vajza në Kullë” nga Katherine Arden

Ky libër është një vazhdim i romanit debutues të Katherine Arden, “Ariu dhe bilbili”. Trilogjia e Winternight është një histori fantastike e trillimeve historike që ndjek jetën e Vasya, e cila u rrit duke dëgjuar përrallat që i tregoi infermieri i saj. Por ndërsa shpërthejnë të këqij nga hijet e pyllit, Vasya duhet të përballet me diçka shumë më të frikshme se përrallat. Tregimet e tregimeve të Katherine Arden vetëm rriten më shumë me secilin roman që ajo shkruan, dhe Trilogjia e Winternight është e sigurt se do të mahnisë çdo lexues.

“Njeriu i ilustruar” nga Ray Bradbury

Ky roman është një pjesë e letërsisë fantastike që tregon rritjen e Ray Bradbury si autor. Ndërsa mund të jeni njohur me librin e tretë të Bradbury, “FAHRENHEIT 451”, ndoshta nuk do ta keni lexuar të dytin. “Njeriu i ilustruar” është një përzierje tërheqëse e magjisë, teknologjisë dhe së vërtetës. Në këtë koleksion të tregimeve të shkurtra, një narrator pa emër takon “Njeriun e ilustruar”, tatuazhet e të cilit vijnë magjikisht në jetë.

“Resorti i fundit i Z. Flood” nga Jess Kidd

Romani i parë, imagjinues, bezdisës dhe çuditërisht qesharak i Jess Kidd, “Vetja”, gjeti një shtëpi në zemrat e lexuesve në të gjithë botën. “Resorti i fundit I Z. Flood” është një komedi e errët, po aq e egër dhe eksentrike që fansat e “Vetes” do ta duan edhe më shumë. Ky libër ndjek kujdestarin Maud Drennan, i cili është caktuar për të ndihmuar që përmbytja katale ta vendos shtëpinë e tij në rregull. Por ndërsa Maud gërmohet më thellë në rezidencë, sekretet e varrosura dalin në dritë, dhe ajo kërkon përgjigje në rastin e harruar të një nxënëseje të humbur.

“Vrasja në lidhje” nga Agatha Christie

Romani i parë Agatha Christie që lexova ishte “Dhe atëherë nuk kishte njeri”. Por gjatë jetës së saj Christie shkroi mbi 70 libra dhe u bë një nga shkrimtarët më të vlerësuar të misterit të të gjitha kohërave. Botuar në vitin 1923, “vrasja në lidhje” është e dyta nga shumë histori me në qendër Hercule Poirot-dhe libri i dytë i botuar i Christie-t ndonjëherë. Në këtë roman, Poirot është thirrur në Francë për të zgjidhur vrasjen e njeriut të gjetur në një varr të cekët në një kurs golfi. Kjo histori e hershme e Poirot është e mbushur me të gjitha gjërat që lexuesit i duan për veprat e Christie dhe është një mister argëtues që do t’i lërë lexuesit të hamendësojnë deri në fund.