Protesta të vogla kundër Olimpiadës në qendër të Tokios
Sharr Travel

Protesta të vogla kundër Olimpiadës në qendër të Tokios

Rreth 15 protestues u mblodhën në qendër të Tokios të premten për të protestuar kundër Lojërave Olimpike dhe Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për shkak të rritjes së rasteve të koronavirusit në vend.

Duke thirrur parulla si “Jo IOC, Pa Olimpiadë” protestuesit mbanin pankarta duke kërkuar që lojërat të anulohen.

Japonia zgjeroi gjendjen e jashtëzakonshme të koronavirusit në katër zona të tjera përveç Tokios të Premten pas goditjeve rekord të infeksioneve ndërsa kryeqyteti pret Olimpiadën, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Tokio ka raportuar një rritje rekord të rasteve për tre ditë rresht, përfshirë 3.865 të enjten, para se të regjistroheshin 3.300 të tjerë të premten.

Rastet janë dyfishuar që nga java e kaluar, megjithëse zyrtarët thonë se rritja nuk ka lidhje me Lojërat Olimpike.