Zelensky akuzon Rusinë për mizori të ngjashme me nazistët
Ukraina

Zelensky akuzon Rusinë për mizori të ngjashme me nazistët

RTSH.al

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për zbatimin e "një rindërtimi të përgjakshëm të nazizmit", raporton BBC.

Në një fjalim për të përkujtuar Luftën e Dytë Botërore, ai tha se ushtria ruse po përsëriste "mizoritë" naziste gjatë pushtimit të vendit të tij.

Errësira është kthyer në Ukrainë dhe është bërë sërish bardh e zi”, tha ai në adresën e tij video.

Pamjet në video treguan liderin ukrainas në sfondin e ndërtesave të shkatërruara të banimit.

“E keqja është kthyer, me uniformë të ndryshme, me slogane të ndryshme, por për të njëjtin qëllim”, shtoi ai.

Videoja gjithashtu shfaqi pamjet arkivore të Luftës së Dytë Botërore dhe pamjet bardh e zi të pushtimit rus.

Kur Ukraina u pushtua nga Rusia në fund të shkurtit, Moska pohoi se operacioni i saj ishte pjesërisht për të "de-nazizuar" vendin.

Presidenti rus Vladimir Putin iu kthye temës në fjalimin e tij duke uruar ish-kombet sovjetike për 77-vjetorin e humbjes së Gjermanisë naziste, duke thënë se "si në vitin 1945, fitorja do të jetë e jona".

Zyrtarët ukrainas kanë frikë se Rusia mund të shtojë sulmet e saj përpara përkujtimit të Ditës së Fitores të Rusisë të hënën.

Zelensky u bëri thirrje vendeve evropiane, përfshirë Britaninë e Madhe, Francën dhe Holandën, duke krahasuar bombardimet naziste të qyteteve dhe qyteteve të tyre me sulmet ruse në zonat urbane në Ukrainë.

Më vonë të dielën, presidenti i Ukrainës do të zhvillojë bisedime me liderët e G7 - duke përfshirë Presidentin e SHBA Joe Biden dhe Boris Johnson të Mbretërisë së Bashkuar - përmes videokonferencës.

Në një tjetër zhvillim, më shumë se 60 njerëz tani dyshohet se kanë vdekur pasi një bombë ruse goditi një shkollë në Ukrainën lindore të shtunën, thanë autoritetet lokale.

Guvernatori i rajonit të Luhanskut të Ukrainës, Serhiy Haidai, tha se rreth 90 banorë vendas ishin strehuar në shkollën në fshatin Bilohorivka, pranë vijës së frontit në rajonin Donbas.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa