Rusët tërhiqen nga Kharkivi, godasin në lindje
   Ukraina

Rusët tërhiqen nga Kharkivi, godasin në lindje

KP

Trupat ruse po tërhiqen nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës pas disa javësh bombardimesh të rënda, njoftoi sot ushtria ukrainase.

Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se rusët po tërhiqeshin nga qyteti verilindor i Kharkivit dhe po fokusoheshin në ruajtjen e rrugëve të furnizimit, ndërsa kanë nisur sulmet ajrore dhe ato me artileri në provincën lindore të Donetskut, me qëllim që të reduktojnë numrin e forcave ukrainase dhe të shkatërrojnë fortifikimet.

Ministri i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov tha se Ukraina po hynte në një fazë të re, afatgjatë të luftës.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ukrainasit po bënin maksimumin e tyre për të dëbuar pushtuesit dhe se rezultati i luftës do të varej nga mbështetja e Evropës dhe aleatëve të tjerë.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa