Partia pro-ruse u ndalua nga gjykata ukrainase
   Ukraina

Partia pro-ruse u ndalua nga gjykata ukrainase

KSP

Një parti pro-ruse e udhëhequr nga një aleat i ngushtë i Vladimir Putin është ndaluar nga një gjykatë ukrainase, njoftoi sot ministria e Drejtësisë e Ukrainës.

Ministria veproi sipas një ligji të miratuar muajin e kaluar nga parlamenti që i mundësoi asaj t'i drejtohej gjykatës për të kërkuar ndalimin e partive, aktivitetet e të cilave konsiderohen si kërcënim për Ukrainën.

Ajo tha se gjykata në qytetin perëndimor të Lviv kishte vendosur t'i transferonte shtetit të gjitha pronat, fondet dhe asetet e tjera të mbajtura nga partia "Platforma e Opozitës - Për Jetën" e udhëhequr nga Viktor Medvedchuk, një biznesmen i pasur i akuzuar për tradhti.

Këshilli kombëtar i sigurisë dhe mbrojtjes i Ukrainës kishte rekomanduar që ky përkufizim të zbatohej për partinë e Medvedchuk, e dyta më e madhe në parlament.

Partia kundërshtoi një vendim të parlamentit për të njohur Rusinë si një agresor shtetëror pas aneksimit të rajonit të Krimesë nga Moska në vitin 2014 dhe mbështeti separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Politikanët e saj kanë favorizuar një kthim në patronazhin e Kremlinit mbi integrimin me Evropën.

Medvedchuk, një mik i ngushtë i Putin, u kap nga forcat ukrainase më herët gjatë luftës.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy nuk zbuloi se ku dhe si u kap, por tha se donte t'ia ofronte Rusisë në këmbim të të burgosurve ukrainas, raporton Sky News.


APR
Romay Lift