​Kosova ngjitet një pozitë në renditjen e re të FIFA-s
Sport

​Kosova ngjitet një pozitë në renditjen e re të FIFA-s

B. Halimi / RTKlive

Kosova e ka përmirësuar pozitën e saj në FIFA. Në renditjen më të re të publikuar nga shtëpia e futbollit botëror, Dardanët tanimë ndodhen në pozitën e 106-të, duke u ngjitur një shkallë, pasi në renditjen paraprake ishin në pozitën e 107-të.

Kosova gjatë këtij muaji zhvilloi katër ndeshje në kuadër të Ligës së Kombeve, duke realizuar dy fitore dhe duke pësuar dy humbje. Ndeshjet e radhës Dardanët i zhvillojnë në muajin shtator, kur do të ballafaqohen me Qipron në shtëpi dhe me Irlandën e Veriut në udhëtim.

Ndërkaq, Shqipëria nuk ka pasur lëvizje në renditjen e re, pasi vazhdon të pozicionohet në vendin e 66-të. 

Renditjen vazhdon ta kryesojë Brazili, i ndjekur nga Belgjika dhe Argjentina.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa