Real Madrid, gati të shkëlqejë në sezonin e ri
Sport

Real Madrid, gati të shkëlqejë në sezonin e ri

rtsh.al

Real Madridi do të nisë sezonin 2022/23 me një buzëqeshje në fytyrën e të gjithëve në klub, pasi skuadra e Carlo Ancelotti u kthye nga Helsinki me fitoren e Superkupës së Europës për të pestën herë në histori. Real Madridi shtoi edhe një trofe në muzeun e tyre të stërmbushur, ndërsa u dërgoi sinjale rivalëve se ata janë në gjendje të mirë fizike, mendore dhe futbollistike.

Ancelotti ka pasur atë që mund të quhet një para-sezon perfekt, llojin që çdo trajner do të dëshironte për ta sjellë ekipin e tij në formën më të mirë të mundshme për fillimin e sezonit. Në një verë pa gara kombëtare, Real Madridi ka punuar për një muaj me shtyllën e ekipit të mbetur e paprekur. “Los Blancos” ishin të shpejtë për të bërë nënshkrimet e tyre pavarësisht se Kylian Mbappe i refuzoi ata duke rinovuar kontratën e tij me Paris Saint-Germain. Tani është e qartë për Ancelottin se cilët janë lojtarët e tij të parë dhe cilët janë 15 apo 16 futbollistët që do të marrin më shumë minuta këtë sezon. Për sa i përket moralit, ajo që del nga dhoma e zhveshjes është mesazhi i një ekipi që është bërë shumë më i fortë me kalimin e muajve. Përzierja e veteranëve, që janë shembull për të gjithë, me Luka Modric dhe Karim Benzema në krye, me të rinj që kanë parë tek ata mënyrën se si të përballen me botën, reflektohet në një ekip që ka gjetur një mënyrë për të bërë urinë e tyre për të fituar, edhe një here nën shenjën e tyre dalluese.

Ancelotti ka ndërtuar një ekip që është bërë edhe më kompakt dhe më solid. Në anën e pasme, Thibaut Courtois është bërë një nga ata portierë që kundërshtarët përballen të bindur se janë përballë një muri. Përpara, Benzema është lojtari më i mirë në botë dhe në të mesfushë, treshja Modric-Casemiro-Kroos është ende duke dominuar.

Los Blancos tashmë kanë 21 tituj kontinental, pasi kanë fituar 14 trofe të Ligës së Kampionëve, pesë Superkupa të Europës dhe dy Kupa UEFA. Kjo është gjysma e të gjithë titujve të fituar nga skuadrat angleze në histori. Dhe vetëm një më pak se gjermanët. Ndërkohë, Milan dhe Barcelona kanë së bashku 12 tituj të Ligës së Kampionëve.


MË SHUME NGA Sport