Nga ‘Wembley’, në ‘San Siro’ për të rilindur
Sport

Nga ‘Wembley’, në ‘San Siro’ për të rilindur

RTSH

14 muaj e 12 ditë pas Wembley bota e futbollit italian është kthyer përmbys.

Nga një triumf evropian që la ëndrrën për një Botëror si protagonist, te realiteti i ashpër i humbjes me Maqedoninë e Veriut që u jep tifozëve të gjysmës së vendit këtë pushim, që i paraprin atij më të gjatë për Katar 2022, me njëfarë bezdie.

Klima në të cilën formacioni i Mancinit po përgatitet për të dalë në fushë në San Siro kundër Anglisë sigurisht që nuk është më e mira e mundshme dhe problemi i njohur i sulmit, i kombinuar me dëmtimet e shumta që kanë prekur këto ditë të grumbullimit, sigurisht që nuk e ndihmojnë trajnerin.

Përgatitje me qetësi një ndeshje që mund të jetë vendimtare për kualifikimin në finalet e Ligës së Kombeve dhe që i paraprin ndeshjes së fundit në grup, të hënën në Hungari.

Nga Wembley në “San Siro”, italianët kundër skuadrës së fundit në grupit 3 duhet të “harrojnë” 5-2 e rëndë të arritur në ndeshjen e fundit në Gjermani dhe të vazhdojë të ndjekë vendin e parë në grup, aktualisht i zënë nga Hungaria me 7 pikë përpara Gjermanisë në 6 (Italia në 5).

Përhershmëria e Italisë në Ligën A të Kombeve është pra në rrezik dhe shumë më tepër, sepse ndeshja kundër Tre Luanëve duhet të jetë ndeshja e parë e një epoke të re, fytyra dhe morali janë në lojë.


MË SHUME NGA Sport