Formula 1, Ford rikthehet pas 20 vitesh mungesë
Sport

Formula 1, Ford rikthehet pas 20 vitesh mungesë

RTSH

Shtëpia automobilistike “Ford” ka lajmëruar rikthimin e bujshëm në Formula 1 pas një mungese të gjatë.

Amerikanët e “Jordan”, të cilët kanë dominuar Formula 1 të viteve ‘60 dhe ’70, janë gati për rikthmin e bujshëm falë një bashkëpunimi me “Red Bull”.

Plani i “Ford” është që të rikthehet në Formula 1 si partner zyrtar i “Red Bull” në sezonin e ndryshimit të madh. Siç dihet duke nisur nga Botërori i 2026-ës, veturat e Formula 1 do të paisen me motorë hibridë. Mësohet se “Red Bull Racing” si dhe “AlphaTauri” do të shfrytëzojnë në këtë drejtim zhvillimet e shtëpisë automobilistike amerikane.  

“Jemi të lumtur që do të shtojmë një tjetër faqe të lavdishme historisë tonë në Fromula 1”, tha CEO i Ford, Bill Ford. Ky investim i madh i amerikanëve në Formula 1 është bërë edhe për shkak të popullaritetit gjithmonë e më në rritje që ka ky sport në kontinetin në fjalë.

Këtë sezon Formula 1 do të shkojë plot tre herë në USA ku do të mbahet Çmimi i Madh në Las Vegas, Miami dhe Austin. 


MË SHUME NGA Sport