Presidenti Meta sërish sot në konferencë për shtyp

Presidenti Meta sërish sot në konferencë për shtyp

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta do të zhvillojë sot një konferencë për shtyp në ora 16:00, në ambientet e Institucionit të Kreut të Shtetit.

Partia Socialiste ka nisur  mbledhjen e firmave për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i presidentit.  Konferenca e kryetarëve e mbledhur paraditen e sotme vendosi që të enjten të ketë 5 orë mocion me debat për dekretin e Presidentit që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe opozitës së re parlamentare. Në fund shumica do të kërkojë shkarkimin e Presidentit Meta, transmeton oranews.

Në këto kushte presidenca informon  se kreu i shtetit do të dalë në tjetër konferencë për median në orën 16:00. Pikërisht një ditë pasi firmosi zyrtarisht dekretin për anulimin e datës së zgjedhjeve vendore, 30 qershor. Në këtë konferencë priten të merren shumë përgjigje për shumë pyetje që lindin në këtë situatë të tensionuar politike dhe institucionale e vendit.


MË SHUME NGA Mbarëshqiptare