Moti në Shqipëri

Moti në Shqipëri

Moti do të jetë i vranët në veriperëndim dhe reshje të pakta, ndërsa në zonën qendrore dhe jug do të mbetet me kthjellime dhe vranësira mesatare dhe prani të mjegullës.

Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5-2,0 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë me rritje të lehtë.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore 0/12°C

Zonat e ulëta  4/17°C

Zonat bregdetare 9/18°C