Anulohet premiera e filmit ‘No time to die’ për shkak të koronavirusit

Anulohet premiera e filmit ‘No time to die’ për shkak të koronavirusit

Koronavirus ka pamundësuar premierën e filmit ‘No time to die’ në kinematë e Kinës.

Premiera e planifikuar do mbahent në muajin prill në  për qëllimin e fundit të Daniel Craig si ‘James Bond’ në filmin ” No time to die ” është anuluar dhe një turne publiciteti është shtyrë teksa vendi po vuan pasojet e sëmundjes. Kjo vjen pasi Kina ka mbyllur gati të gjitha 70,000 teatrot e saj pas përhapjes së virusit, duke i kushtuar tashmë biznesit të filmit mbi 1 miliard dollarë.

Duke përmendur një burim të brendshëm të studios, ‘Sunday Times’ i Londrës raportoi se edhe nëse kinematë rihapnin me kohë për premierën e filmit, Craig, bashkë-shkrimtarja Phoebe Waller-Bridge dhe Naomie Harris (Moneypenny) do të ishin në mesin e atyre që nuk mund të merrnin lejen e mjekëve për të udhëtuar në China.

Coronavirus ka infektuar më shumë se 69,000 njerëz globalisht, kryesisht në territorin e Kinës. Ajo ka vrarë 1.666, përfshirë katër kinë jashtë kontinentale.

Dëmi ekonomik tashmë po ndihet edhe në ‘Hollywood’. Kina ka zyrën e dytë më të madhe në botë; një shfaqje e fortë atje është thelbësore për suksesin e filmave.