Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

"Unë mendova se është filmi më i mirë i huaj, e saktë? A ka ndodhur kjo më parë?" ironizoi presidenti i SHBA-së.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shprehu pakënaqësi për përzgjedhjen e "Parasite" si filmin më të mirë të vitit, një sukses historik për filmin e Koresë së Jugut.

"Sa të këqija ishin çmimet e Akademisë këtë vit?" pyeti Trump të enjten gjatë një fushate në Kolorado për zgjedhjet presidenciale.

Duke përmendur çështje tregtare midis dy aleatëve, Trump shprehu pakënaqësinë e tij të madhe për çmimin që Koreja e Jugut mori në vend.

"Dhe fituesi ishte një film nga Koreja e Jugut! Çfarë dreqin ishte e gjithë kjo? Ne kemi mjaft probleme me Korenë e Jugut, me tregtinë. Si kulmi i kësaj, ata u japin atyre çmimin e filmit më të mirë të vitit", tha ai.

Duke pranuar se nuk e di nëse filmi ishte i mirë, Trump tha: "Le të kthehemi me erën prapa, ju lutem? Bulevardi me diell. Kaq shumë filma të bukur".

"Unë mendova se është filmi më i mirë i huaj, e saktë? A ka ndodhur kjo më parë?" u tall presidenti i SHBA-së duke iu referuar filmit "Parasite"

Satira e privilegjit ekonomik dhe pabarazive të klasave të Bong Joon-ho, "Parasite", u bë filmi i parë që nuk ishte në gjuhën angleze që fitoi Çmimin e Fotografisë më të Mirë në Akademinë me histori 92 vjeçare më 10 shkurt.

Trump foli edhe për Brad Pitt, i cili fitoi çmimin e Aktorit Mbështetës me rolin e tij në "Once Upon a Time në Hollywood", duke thënë se ai nuk ishte "kurrë një admirues i madh" i Pitt.

"Ai u ngrit, tha një mendim të një djali pak të mençur. Ai është një djalë pak i mençur", shtoi Trump.

Presidenti amerikan i referohej fjalimit të pranimit të çmimit të aktorit, në të cilin e preku politikisht duke theksuar gjyqin e impiçmentit të Trump.

Në fillim të shkurtit, Senati i SHBA-së votoi kryesisht sipas linjës partiake dhe liroi Trump për dy nenet e fajësimit të miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve në dhjetor, duke i dhënë fund në gjykimin e tretë të tillë në historinë amerikane./aa/