Trembëdhjetë fakte interesante rreth Angelina Jolie

Trembëdhjetë fakte interesante rreth Angelina Jolie

Aktrimi dhe përpjekjet e saj të jashtëzakonshme në punë bamirësie mahnisin të gjithë botën.

Këtu janë faktet pak të njohura për jetën e aktores sonë frymëzuese:

1. Lindur më 4 qershor 1975, Angelina Jolie filloi modelimin kur ishte 11-vjeçe me insistimin e nënës së saj.

Angelina Jolie

2. Ajo filloi karrierën prej aktoreje në filmin “Lookin To Get Out”, skenarin e të cilit e kishte shkruar babai i saj

Angelina Jolie

3. Ajo u largua nga shkolla kur ishte 14-vjeçe. Ajo ishte rebele atë kohë, flokët i mbante ngjyrë vjollcë dhe iku me të dashurin e saj.

Pas dy vitesh së bashku, ajo u kthye në shkollë dhe mori me qera një shtëpi afër prindërve të saj.

Angelina Jolie

4. Angelina Jolie në fëmijëri kishte dy njerëz të preferuar. Spock nga “Star Trek” dhe Anthony Perkins nga filmi legjendar, Psycho.

Spock, Angelina Jolie, Anthony Perkins

5. Ajo u martua me Lee Miller në vitin 1996. Për ceremoninë e dasmës, veshi pantallona të zeza lëkure dhe një bluzë të bardhë.

Lee Miller dhe Angelina Jolie

6. Jolie u takua me Billy Boll Thorton në filmin “Pushing Tin” në vitin 1999 dhe ata u martuan një vit më vonë.

Angelina Jolie dhe Billy Bob Thorton

7. Babai i saj ishte neglizhent dhe pasi të gjitha kaluan ajo hoqi mbiemrin e babait (Voight) dhe e mori Angeline Jolie si emrin e saj juridik.

Angelina Jolie dhe babai i saj

8. Ajo mbeti një temë e nxehtë rreth fillimit të vitit 2005, me thashethemet se ishte shkaku i ndarjes së Brad Pitt dhe Jennifer Aniston.

Jennifer Aniston dhe Brad Pitt

9. Ajo kurrë nuk e pranoi marrëdhënien e saj me Brad Pitt deri në shkurt 2006, kur njoftoi se ishte shtatzënë me fëmijën e tij.

Angelina Jolie dhe Brad Pitt

Pas nëntë vitesh së bashku, çifti u martuan në gusht 2014.

Angelina Jolie me familjen e saj

10. Ajo ka shitur foton e parë të vajzës së saj Shiloh për 4.1 milionë dollarë dhe fotografitë e para të binjakëve të saj të porsalindur për 14 milionë. E njëjta dhuroi të gjitha paratë për bamirësi (e cila vendosi rekordin botëror për fotot më të shtrenjta të bebeve).

Angelina Jolie dhe Brad Pitt

11. Angelina Jolie dhe Brad Pitt kanë gjashtë fëmijë së bashku: tre të birësuar (Maddox, Pax, Zahara) dhe tre biologjikë (Shiloh, Knox, Vivienne).

Angelina Jolie dhe familja e saj

12.Ylli i Hollywood-it lindi vajzën e saj Shiloh në Namibia dhe Shiloh tani është një qytetare namibiane.

Angelina Jolie dhe vajza e saj, Shiloh

13. Aktorja amerikane është e njohur veçanërisht për përpjekjet e saj humanitare. Ajo merr pjesë në ngjarje për refugjatët dhe i kushtohet tejet shumë punës bamirëse.

Angelina Jolie