Phoenix pranon se përjeton ankth kur merr një rol filmik

Phoenix pranon se përjeton ankth kur merr një rol filmik

Ylli i Hollywoodit, Joaquin Phoenix, ka zbuluar shtrirjen e ankthit që ndjen kur fillon një projekt të ri filmik – dhe se njerëzit mendojnë se ai po e falsifikon atë.

Duke folur për Revistën GQ, fituesi i çmimit “Oscar” ka shpjeguar se ai mbështetet nga frika, nuk pranon të provojë dhe e mban afër tragjedinë kur bëhet fjalë për zanatin e tij.

Ai sqaroi gjatë intervistës se ‘ai ende shqetësohet për disa javë para se të fillojnë xhirimet e ndonjë projekti filmik’ dhe ‘ndjehet i sëmurë fizikisht’, shkruan DailyMail.

“Për tre javët e para të xhirimit, unë djersitem aq shumë sa duhet të më vendosin jastekë në sqetull”, shpjegoi ai.

Vërtetim për këtë është regjisori James Gray, i cili ka organizuar katër projekte me yllin.

“Ai është tepër i trembur – diçka që shumica e njerëzve mendojnë se është një akt ose diçka”, tha James në një intervistë.

“Phoenix u nervozua aq shumë sa pati edhe të vjella”, tha regjisori.

Ylli i filmit “Joker”, 45 vjeç, gjithashtu pohoi në intervistë se ‘gjithçka që ata ju mësojnë si fëmijë [rreth aktrimit] është plotësisht gabim’.

“Ata ju mësojnë të mbani mend rreshtat tuaja. E gabuar! Ata ju mësojnë të ndiqni dritën e kamerës. E gabuar! Ata ju mësojnë të godisni në shenjë. E gabuar, e gabuar, e gabuar”, tha Phoenix në intervistën për GQ.

“Këto janë gjërat që nuk duhet të bësh”, thotë tutje aktori 45-vjeçar.

Ai gjithashtu pranoi se, megjithë më shumë se 30 vjet si aktor profesionist, ai me qëllim nuk ka mësuar emrat teknikë ose termat e industrisë.

Në ‘momentin e tij të parë’, u shpreh Phoenix: “Unë pija shumë dhe shkoja në klube. Unë mendova për veten time si një hedonist”.

“Por unë nuk isha duke u përfshirë me botën ose veten time në mënyrën si doja. Unë isha idiot, vrapoja rrotull, pija, përpiqesha të mashtroja njerëzit, të shkoja në klube si budalla”, ka thënë aktori.

Phoenix nuk iu desh të shkonte në rehabilitim: ai thjesht kontrolloi veten.