Kanye West do të pagojë gjithë shkollimin e vajzës së George Floyd
Sharr Travel

Kanye West do të pagojë gjithë shkollimin e vajzës së George Floyd

Kanye West ka ofruar të paguajë plotësisht tarifat e shkollimit të kolegjit të Gianna Floyd, vajzës së George Floyd, i cili u vra të hënën e kaluar në duart e katër oficerëve të Policisë në Minneapolis.

Gianna është gjashtë vjeçe dhe së fundmi është parë në shpatullat e xhaxhait të saj duke thënë: “Babi ndryshoi botën”. Nëna e saj tha se ajo i tha Giannas se babai vdiq sepse ai nuk mund të merrte frymë.

West ka krijuar një fond të kursimeve në kolegj si pjesë e dhurimeve me vlerë 2 milionë dollarë për njerëzit afrikano-amerikanë, të cilët kohët e fundit janë vrarë nga policia dhe njerëzit e bardhë, shkruan DailyMail.

West është duke u dhënë fonde ‘familjeve dhe ekipeve juridike’ që po luftojnë për drejtësi për Ahmaud Arbery dhe Breonna Taylor, njoftoi TMZ.

Arbery u vra nga njerëz të bardhë që e gjuanin dhe e qëlluan ndërsa ai ishte duke vrapuar në Gjeorgji. Ata thanë se ai i përshtatet përshkrimit të një të dyshuari për vjedhje.

Një burrë që filmoi vrasjen u largua nga Arbery ndërsa Greg McMichael, 64 vjeç dhe Travis McMichael, 34 vjeç prisnin përpara në kamionit të tyre para se ta qëllonin.

Taylor u vra kur policia hyri në apartamentin e saj në Louisville, Kentucky dhe gjuajti me breshëri plumbash rreth vendit ndërsa ajo flinte. Ata thanë se po kërkonin një tregtar mashkull të drogës, edhe pse ai burrë tashmë ishte në paraburgim.

I dashuri i Taylorit fillimisht u akuzua për tentativën e vrasjes së një oficeri të policisë sepse ai qëndroi në tokë dhe e qëlloi përsëri në derë kur nuk e dinte kush ishte në anën tjetër. Akuzat janë hedhur poshtë pasi komunitetet protestuan.

Pas protestave kundër padrejtësisë racore në të 50 shtetet dhe në të gjithë botën, Kanye West gjithashtu është zotuar të dhurojë para për bizneset në pronësi të njerëzve me ngjyrë në qytetin e tij të lindjes Chicago, Illinois.

Bizneset kanë qenë në vështirësi në vazhdën e pandemisë së coronavirusit dhe plaçkitjes nga oportunistët në mes të protestave.

West nuk ka folur për protestën e ashtuquajtur ‘Black Lives Matter’ që nga vrasja e Floyd, por ai postoi në Instagram për fushatën “Blackout Tuesday” – një fushatë ku markat ranë dakord të mos blinin ose shesin për një ditë në mënyrë që të përqendroheshin në çështjet e pabarazisë racore.

Gruaja e Kanye West, Kim Kardashian West po i dhuron gjithashtu fushatës ‘Black Lives Matter’, Fondin e Mbrojtjes Ligjore të NAACP, Lidhjes Urbane Kombëtare dhe Color Of Change.

Kim njoftoi përmes markës së saj të veshjeve ‘SKIMS’ se është një markë e rrënjosur në gjithëpërfshirje dhe diversitet.

“Ne jemi në solidaritet me luftën kundër racizmit sistemik dhe jemi të përkushtuar që të mbështesim dhe marrim pjesë në kapelën e ndërrimit që duhet të ndodhë. Ne po dhurojmë organizata të përqendruara në bërjen e ndryshimeve dhe luftimin e padrejtësive racore”, ka thënë ajo.

Kim pastaj përfundoi me: “Shpresojmë që të bashkoheni me ne për të ndërmarrë veprime për të bërë ndryshime të qëndrueshme”.