Zemaj përplaset me VV, i bën përgjegjës për rritjen e rasteve me Covid19
Sharr Travel

Zemaj përplaset me VV, i bën përgjegjës për rritjen e rasteve me Covid19

Për numrin e madh të rasteve me Covid-19 në komunën e Prishtinës, Ministri i Shëndetësisë kosovare, Armend Zemaj ka fajsuar Lëvizjen Vetëvendosje. Zemaj nga foltorja e Kuvendit është shprehur se nga tubimi I 12 qershorit të cilin e pati organizuar VV-ja, në kryeqytet janë rritur frikshëm rastet me Covid-19.

Ka thënë se në total në Prishtinë janë 1 mijë e 75 raste active me Covid-19. Ndërkohë 10 eprsona tashmë kanë ndërruar jetë.

COVIDI iu prekë dhe juve  dhe këtë është dashur që ta keni parasysh edhe me datë 12 qershor. Po ju tregoj se cka ka ba Covid pas datës 10 qershor. Total i kemi 1075 raste në Prishtinë. Të shëruar janë 284, 10 të vdekur, dhe 826 janë aktiv. Kjo është papërgjegjësi e juaja që i keni nxjerë ata njërës, nuk e keni respektu distancën. Kjo është përgjegjësi morale e të gjithë juve”, ka thënë Zemaj nga foltorja e Kuvendit.  

E Zemaj është deklaruar edhe për vdekjet e dyshimta që ndodhën në Klinikën Infektive gjatë ditës së shtunë dhe të dielë të javës që e lam pas. Zemaj ka treguar se hetimet për këtë punë po i vazhdon Prokuroria e Shtetit.

Ai tha se deri tani Inspektorati Shëndetësor nuk ka gjetur ndonjë vërejtje në aparaturat e asnjë klinikë në QKUK  dhe asnjë përjashtim profesional atë ditë.

“Kualifikimi deri në vrajse është papërgjegjësi toatale. Fyrje për familejt dhe paftyrësi politike e adrssimit të një casje të tillë. Mjekimi intenziv në Infektivë furnizohet me oksigjen nga sistemi qendror, me të cilin furnizohen me osksigjen edhe në disa klinika të tjera. Me të cilat sipas Inspetoriatit Shëndetësor nuk ka vëerejtje për furnizim apo ndalje të oksigjenit”, ka thënë Zemaj.


MË SHUME NGA Aktuale