Këta janë 10 trajnerët që kanë shpenzuar më së shumti
Sharr Travel

Këta janë 10 trajnerët që kanë shpenzuar më së shumti

Ka shumë trajnerë që mendojnë se suksesi në futboll vjen nga paratë. Nuk janë të paktë drejtuesit e skuadrave që nuk janë kursyer për të blerë lojtarët e dëshiruar edhe nëse çmimi i tyre është shumë i lartë.

“Transfermarket” ka bërë një listë me trajnerët që kanë shpenzuar më shumë në përforcime.

Në vendin e parë “The Special One”, Jose Mourinho me 99 blerje në karrierën e tij dhe 1.6 miliard euro të shpenzuar. Portugezi ka drejtuar ekipe si Interi, Real Madridi, Chelsea apo Manchester United .

Vendi i dytë mbahet nga rivali i Mourinhos, Pep Guardiola. Spanjollit 61 blerje i kanë kushtuar 1.32 miliard euro.

Vendin e tretë e mban Carlo Ancelotti i cili ka shpenzuar 1.32 miliard euro për 81 blerje në karrierën e tij.

Pesëshen e mbyllin Emanuel Pellegrini me Massimiliano Allegrin, përafërsisht me nga 1 miliard euro shpenzime në treg.

Më pas lista vijon me: Diego Simeone (932 milionë euro), Arsene Wenger (892 milionë euro), Ernesto Valverde (850 milionë euro), Rafael Benitez (824 milionë euro) dhe Antonio Conte (821 milionë euro).