​5 viktima dhe 154 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

​5 viktima dhe 154 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka bërë të ditur të dhënat më të reja në lidhje me gjendjen me koronavirus në vend.

Në 24 orët e fundit janë 5 viktima dhe 154 raste të reja, aktualisht janë duke marrë trajtim 114 pacientë, 19 pacientë ndodhen në terapi intensive ndërsa 4 të intubuar. Ndërsa 64 persona janë shëruar në 24 orë, 3616 nga fillimi i pandemisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 643 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ndërsa 154 persona janë konfirmuar pozitivë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 84 raste në Tiranë, nga 10 raste në Durrës, Elbasan, 8 në Shkodër, 7 në Kukës, nga 5 raste Korçë, Lushnje, nga 4 raste Mirditë, Përmet, nga 3 raste Pogradec, Divjakë, Kolonjë, Malësi e Madhe, 2 në Has, nga 1 rast Kavajë, Tropojë, Peqin.

Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet COVID-19, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 62-vjeçare nga Tirana, një 63-vjeçare nga Tirana, një 70 vjeçar nga Korça, një 74- vjeçare nga Shkodra, një 83 vjeçar nga Pogradeci.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tash në Shqipëri ka pasur gjithsej 48319 testime, prej tyre 6971 të infektuar, 3616 janë shëruar, 3142 janë ende raste aktive dhe 213 të vdekur./tch


MË SHUME NGA Mbarëshqiptare