Befasi në Europa League, skuadra belge mposht ekipin e Mourinhos

Befasi në Europa League, skuadra belge mposht ekipin e Mourinhos

Skuadra belge Antwerp, drejtuar nga trajneri kroat Ivan Leko, mposhti Jose Mourinho e Tottenham me rezultat 1:0 në raundin e dytë të Ligës së Evropës.

Belgët arritën sensacionin me një gol të Lior Refaelov nga pjesa e parë dhe rezultati nuk ndryshoi deri në fund të lojës.

Në minutën e 29, Lior Refaelov depërtoi nga e djathta dhe mund të shënonte, por mbrojtësit zmbrapsën me sukses sulmin nga Hugo Loris. Ai u ndihmua më parë nga Dieumerci Mbokani, i cili tërhoqi atë sulm nga thellësitë e pjesës së kundërshtarit.

Edhe pse Mourinho la në bankën rezervë lojtarët e parë Harry Kane, Pierre-Emil Hojbjerg dhe Son, ai i dërgoi ata në fushë në fund të ndeshjes, megjithatë disfata ishte e pashmangshme.

Kjo ishte fitorja e dytë e ekipit belg pasi në raundin e fundit ata mposhtën Ludogorets 2:1 në Bullgari. Në përgjithësi, kjo ishte fitorja e pestë radhazi e Antwerp në të gjitha garat, dhe vlen të përmendet se ekipi belg mban vendin e parë në kampionatin belg pas 12 raundeve të luajtura.

Në ndeshjen e dytë të këtij grupi, LASK austriak ishte 4: 3 më i mirë se Ludogorets.