Eksportet britanike të muzikës arrijnë një rekord të lartë

Eksportet britanike të muzikës arrijnë një rekord të lartë

Dua Lipa, Coldplay dhe The Beatles ndihmuan industrinë britanike të labeleve të fitonte 519.7 milionë funte jashtë shtetit vitin e kaluar, shifra më e lartë e regjistruar, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Të ardhurat nga eksporti për muzikë u rritën me 6% krahasuar me vitin 2019, të ndihmuar nga “rritja shpërthyese e transmetimit të muzikës”, tha shoqata e labeleve BPI.

Një në 10 këngë u transmetua globalisht nga Mbretëria e Bashkuar, me 300 artistë britanikë që morën 100 milionë transmetime ose më shumë.

“Don’t Start Now” e Dua Lipës ishte hiti më i madh britanik i vitit 2020.

Himni i klubit u transmetua 1.62 miliardë herë në total, ndërsa albumi i saj fitues i çmimit Brit, “Future Nostalgia” ishte i 10-ti më i shitur i vitit.

Albumi i dytë i Harry Styles, Fine Line, doli edhe më mirë, duke u bërë albumi i pestë më i shitur në botë për vitin 2020.

Pavarësisht nga këto arritje, nuk kishte asnjë artist britanik të renditur në mesin e 10 shitësve më të mirë të vitit në të gjitha formatet, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me aftësinë e Mbretërisë së Bashkuar për të krijuar superyje globale në një treg gjithnjë e më konkurrues.

Në vend të kësaj, lista u kryesua nga grupi korean i pop-it, BTS, me pjesën tjetër të artistëve që vijnë nga Amerika e Veriut, përfshirë The Weeknd, Billie Eilish dhe Taylor Swift.

Sipas BPI, Mbretëria e Bashkuar është ende eksportuesi më i madh i muzikës në botë pas SHBA,  por pjesa e saj në tregun global ka rënë nga 17% më 2015 në 10% vitin e kaluar.

Sidoqoftë, me përjashtim të albumit të Dua Lipës, 2020 ishte relativisht e qetë për publikimet e reja të mëdha nga artistët britanikë.

Ky vit mund të jetë shumë ndryshe me Adele, Ed Sheeran dhe Coldplay të gjithë duke punuar në albumet e reja.

Popullariteti global i artistëve klasikë si The Beatles, Queen, Pink Floyd dhe The Rolling Stones gjithashtu ka ndihmuar në mbështetjen e industrisë britanike të muzikës në shërbimet e transmetimit.

Në fillim të këtij viti, BPI njoftoi se të ardhurat totale të regjistruara të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar ishin rritur me 3.8% në vitin 2020 për të arritur 1.118 miliardë funte, nxitur kryesisht nga rritja e transmetimit.

Ky është totali më i lartë që nga viti 2006 (1.17 miliardë funte) dhe viti i pestë radhazi i rritjes.

Shifrat vijnë ndërsa muzikantët dhe autorët e këngëve bëjnë një protestë gjithnjë e më të zhurmshme në lidhje me mënyrën e trajtimit të të ardhurave nga transmetimi.

Unioni i Muzikantëve dhe Akademia Ivors për tekstshkrues dhe kompozitorë thanë në një hetim parlamentar mbi çështjen që krijuesit e muzikës po “mashtroheshin” nga honoraret, ndërsa shtëpitë diskografike korrin shpërblimet.

Sipas fushatës Broken Record, artistët marrin rreth 16% të të ardhurave totale nga transmetimet, ndërsa kompanitë rekord marrin rreth 41% dhe shërbimet streaming rreth 29%.

Sidoqoftë, BPI ka argumentuar që transmetimi funksionon në favor të artistëve.

Ajo tha se 1,800 artistë kishin arritur më shumë se 10 milionë transmetime në Mbretërinë e Bashkuar gjatë vitit 2020, duke i fituar rreth 29,400 secili.

Ai sugjeroi gjithashtu që transmetimi e ka bërë tregun më “demokratik”, me 10 artistët më të mirë që zënë vetëm 5% të të gjithë muzikës së transmetuar vitin e kaluar.

Kur CD-të ishin forma dominante e konsumit të muzikës më 2005, 10 artistët kryesorë ishin përgjegjës për 13% të të gjitha shitjeve.


MË SHUME NGA Magazina