Dua Lipa, arsyeja e fitimeve marramendëse të industrisë muzikore në Britani

Dua Lipa, arsyeja e fitimeve marramendëse të industrisë muzikore në Britani

Dua Lipa, Coldplay dhe The Beatles kanë ndihmuar industrinë britanike të rekordeve të fitonte 519.7 milion £ jashtë shtetit vitin e kaluar, shifra më e lartë e regjistruar deri më tani, shkruan BBC.

Të ardhurat nga eksporti për muzikë u rritën për 6% krahasuar me 2019, të ndihmuar nga “rritja shpërthyese e transmetimit të muzikës”, ka thënë shoqata e markave rekord BPI.

Rreth 300 artistë britanikë morën 100 milion transmetime ose më shumë.

Dua Lipa’s “Don’t Start Now” ishte hiti më i madh britanik i vitit 2020.

Himni i klubit u transmetua 1.62 miliardë herë në total, ndërsa albumi i saj fitues i çmimit Brit ‘’Future Nostalgia’’, ishte i 10-ti më i shitur i vitit.

Regjistrimi i dytë i Harry Styles, “Fine Line’’, doli edhe më mirë si albumi i pestë më i shitur në botë për vitin 2020.

Pavarësisht nga këto arritje, nuk kishte asnjë artist britanik të renditur në mesin e 10 shitësve më të mirë të vitit në të gjitha formatet, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me aftësinë e Mbretërisë së Bashkuar për të krijuar super yje globale në një treg gjithnjë e më konkurrues.

Në vend të kësaj, lista u kryesua nga grupi korean pop BTS, me pjesën tjetër përfshirë: The Weeknd, Billie Eilish dhe Taylor Swift.

Sipas BPI, Mbretëria e Bashkuar është ende eksportuesi më i madh i muzikës në botë, pas SHBA-ve, por vitin e kaluar pjesa e saj në tregun global ka rënë nga 17% në 2015 në 10%.

Sidoqoftë, me përjashtim të albumit të Dua Lipa, 2020 ishte relativisht e qetë për publikimet e reja të mëdha nga artistët britanikë.

Popullariteti global i The Beatles, Queen, Pink Floyd dhe The Rolling Stones gjithashtu ka ndihmuar në mbështetjen e industrisë britanike të muzikës në shërbimet e transmetimit.

Në fillim të këtij viti, BPI njoftoi se të ardhurat totale të regjistruara të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar ishin rritur me 3.8% në 2020 për të arritur në 1.118 miliardë £, nxitur kryesisht nga rritja e transmetimit.

Ky është totali më i lartë që nga viti 2006 (1.17 miliardë funte) dhe viti i pestë radhazi i rritjes./diasporashqiptare/