Miley Cyrus thotë se dëshiron të flasë me reperin DaBaby pas deklaratave

Miley Cyrus thotë se dëshiron të flasë me reperin DaBaby pas deklaratave

Miley Cyrus po tregohet më e mëshirshme reperin e dhunuar DaBaby mes pasojave të vazhdueshme mbi komentet e diskutueshme që ai bëri në festivalin “Rolling Loud”.

Banori i Cleveland, 29 vjeç, shqiptoi disa vërejtje homofobike dhe faktikisht të pasakta në lidhje me virusin HIV/AIDS ndërsa ishte në skenë në Miami më 25 korrik, gjë që ndezi zemërimin dhe që atëherë ka frymëzuar disa festivale muzikore për ta hequr atë nga listat e tyre e artistëve pjesëmarrës.

“Si një anëtare krenare dhe besnike e komunitetit LGBTI, shumica e jetës sime i është kushtuar inkurajimit të dashurisë, pranimit dhe mendjes së hapur”, filloi Cyrus, 28 vjeçe, në një letër të publikuar në Instagram të mërkurën, shkruan DailyMail.

 

Në vend që të sulmonte DaBaby-n, “Hannah Montana” u përpoq të komunikonte vlerën e ‘edukimit’ të injorantëve në vend që t’i ‘anulonte’ ata.

“Interneti mund të nxisë shumë urrejtje dhe zemërim dhe është bërthama e anulimit të kulturës…por besoj se mund të jetë gjithashtu një vend i mbushur me edukim, bisedë, komunikim dhe lidhje”, shkroi ajo.

Miley tha se është ‘më e lehtë të kritikosh/anulosh dikë sesa të gjesh falje dhe dhembshuri në veten tonë ose të marrësh kohë për të ndryshuar zemrat dhe mendjet’.

‘Nuk ka më vend për ndarje nëse duam të vazhdojmë të shohim përparim! Njohuria është fuqi! E di që kam akoma shumë për të mësuar’, përfundoi ajo në postimin e saj.

Duke publikuar këtë shkrim, këngëtarja e hitit “We Can’t Stop” etiketoi reperin DaBaby dhe i kërkoi atij që të “kontrollonte DM-në (hapësirën e mesazheve private)”, duke sugjeruar që ajo kishte kontaktuar edhe me reperin privatisht.

“DaBaby kontrollo DM-in tënd – do të doja të flisja dhe të shihja se si mund të mësojmë nga njëri -tjetri dhe të ndihmojmë të jemi pjesë e bërjes së një të ardhmeje më të drejtë dhe të kuptueshme!”.

Në një përpjekje të fundit për të kthyer një negative në një pozitive, Miley informoi reperin Suge, si dhe 140 milionë ndjekësit e saj, se organizata Greater The Aids është një burim i madh informacionesh në lidhje me HIV/AIDS.

Ajo gjithashtu ka etiketuar llogarinë e Instagramit të organizatës së saj jofitimprurëse ‘Happy Hippie Foundation’, e cila punon për të “siguruar të rinjve të pastrehë, të rinjve LGBTI dhe popullatave të tjera të cenueshme me shërbime mbështetëse të qëndrueshme, mundësi arsimi dhe punësimi”, sipas faqes zyrtare të fondacionit.

Më herët gjatë ditës, gati një duzinë organizatash të shquara të HIV/AIDS iu drejtuan reperit DaBaby, duke shpresuar gjithashtu ta edukonin atë mbi implikimet negative të deklaratave të tij injorante të bëra në “Rolling Loud”.

11 grupe u mblodhën për t’i dërguar një letër të hapur reperit të mërkurën, duke i kërkuar reperit DaBaby që të përdorë imazhin e tij si artist duke rikuperuar atë që ai bëri.

Reagime lidhur me deklaratat e tij skandaloze ka pasur edhe nga të famshmit e tjerë si: Dua Lipa, Elton John dhe Madonna.

Që pas ngjarjes, ai ka humbur shumë koncerte, duke përfshirë performancat e tij në festivalet e njohura si: Lollapolooza, Austin City Limits dhe festën e muzikës iHeartRadio. 

 


MË SHUME NGA Magazina