Tyson tallet me statujën e tij – pasi s`duket aspak si ai
Sharr Travel

Tyson tallet me statujën e tij – pasi s`duket aspak si ai

Një statujë e Mike Tyson është zbuluar në Las Vegas nga vetë legjenda, por do të ishte e drejtë të thuhet se i mungon ngjashmëria me ish-kampionin legjendar të peshave të rënda.

Tyson konsiderohet gjerësisht si një nga boksierët më të mëdhenj të peshave të rënda të të gjitha kohërave, pasi u bë kampioni më i ri i peshave të rënda në histori – vetëm 20 vjeç në vitin 1986 dhe mori rekordin nga Muhammad Ali.

Ai gjithashtu u bë boksieri i parë i peshave të rënda në histori që mori titujt WBC, WBA dhe IBF të gjithë në të njëjtën kohë, transmeton Telegraf.

Për këto arsye, një statujë u ngrit me të drejtë në nder të ‘Iron Mike’, pasi ai qëndroi krenar pranë skulpturës me grushtin e ngritur lart.

Ai vazhdoi të lavdërojë restorantin Richie Palmer pasi u ekspozua për herë të parë nga Mulberry’s Pizzeria në Resorts World në Las Vegas.

“Epo, ju e dini, unë jam nga Nju Jorku dhe legjendari i Mulberry Pizzeria është nga atje dhe kam jetuar në Beverly Hills dhe ishte legjendare atje”, ka thënë ai në citatet e publikuara nga talkSPORT.

“Kam jetuar afër saj. Isha këtu në [Las] Vegas dhe ai [Richie Palmer] më nderoi me statujën dhe unë jam vërtet i përulur dhe faleminderit, Richie”.

“E kam njohur Richie që nga vitet e mia të adoleshencës në New York City dhe ne kemi qenë gjithmonë afër dhe unë jam pak i tronditur. Jam shumë i përulur tani”, ka shtuar më tej ai.

Ndërsa mendimi i Tyson për statujën është ndoshta më i rëndësishmi, ai nuk ka ndalur një mori kritikash në mediat sociale në lidhje me mënyrën se si boksieri i lindur në Brooklyn është përjetësuar në bronz.

Ka pasur edhe një krahasim mjaft zbavitës me statujën e Cristiano Ronaldos gjithashtu shumë të përfolur me shkrimin: “I njëjti skulptor?”.