Vrasja në filmin “Rust”, regjisori jep detaje
Magazina

Vrasja në filmin “Rust”, regjisori jep detaje

Aktori Alec Baldwin praktikoi tërheqjen e armës dhe drejtoi armën në kamerë kur qëlloi me një plumb fatal drejt drejtorit të fotografisë në xhirimet e filmit në Shtetet e Bashkuara, tregojnë informacionet e fundit.

Regjisori i filmit Joel Souza, i cili më pas u plagos në shpatull dhe po shërohej, tha se dëgjoi një tingull si një "bum" të fortë ndërsa qëndronte pas viktimës, Halyne Hutchins, sipas një raporti nga një hetim paraprak.

Ekipi i filmit ishte duke filmuar “Rust” në shtetin e New Mexico kur Baldwin qëlloi aksidentalisht Hutchins të enjten, në një incident që ndodh rrallë në një xhirim filmash.

“Alec Baldwin ishte ulur në një stol dhe po praktikonte tërheqjen e armës”, tha Souza, e cila e shikonte aktorin mbi supe të drejtorit të fotografisë Hutchins, 42- vjeç.

Pas të shtënave, ajo "kapi barkun e saj" dhe tha se nuk mund t'i ndjente më këmbët e saj, tha Souza, duke shtuar se ajo filloi "të pengohej mbrapa" kështu që ata "e ndihmuan të shtrihej në dysheme".

Në dokument thuhet se Hutchins u godit në gjoks dhe u shpall e vdekur disa orë më vonë.

Kameramani Reid Russell tha se incidenti nuk ishte filmuar pasi ekipi ishte vetëm duke u përgatitur për të filmuar.

I pyetur se si Baldwin e ka trajtuar armën, Russell tha se aktori ishte shumë i kujdesshëm dhe se ai kërkoi që fëmija që luajti në film të mos ishte pranë tij në momentin që u qëllua.

Autoritetet njoftuan të premten se ndihmësdrejtori Dave Halls tha se arma ishte "e ftohtë", përkatësisht se ajo nuk kishte municion të vërtetë.

Souza vuri në dukje se ai nuk ishte "i sigurt" se arma kishte kaluar një kontroll tjetër sigurie pas pushimit të drekës.

Ndërkohë, Serge Svetnoj, shefi elektrik në shesh, shkroi në Facebook të dielën se "neglizhenca dhe jo profesionalizmi" ishin fajtorë për vdekjen e Hutchins.

Një tjetër anëtar i ekipit, i cili punoi me Halls në një projekt tjetër, tha të dielën se në vitin 2019 ai ishte ankuar tashmë se Halls nuk kujdesej mjaftueshëm për sigurinë në shesh.


APR
Romay Lift