Tom Cruise rrezikon jetën në xhirimet e filmit
Magazina

Tom Cruise rrezikon jetën në xhirimet e filmit

Ai është i njohur për interpretimin e marifeteve të tij në filmat e tij të suksesshëm të Hollywoodit.

Dhe Tom Cruise mund të ketë kapur arritjen e tij më ambicioze, pasi ai u pa i varur me kokë poshtë nga krahu i një aeroplani të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa xhironte skenat e filmit të tij të ardhshëm “Mission Impossible 8”.

Aktori, 59 vjeç, u pa duke xhiruar skenën që sfidonte vdekjen në aeroportin “Duxford” në Kembrixh këtë javë, me aeroplanin Boeing B75N1 Stearman të vitit 1941 duke realizuar një zhytje me kokë poshtë në bordin e tij, shkruan DailyMail.

Gjatë javëve të fundit, aktori i filmave aksion kishte marrë mësime fluturimi në aeroport në përgatitje për skenat emocionuese për pjesën e tetë të filmave “Mission Impossible”, i cili do të publikohet më 7 korrik 2023.

Dhe puna e vështirë duket se është shpaguar pasi Tom u ngrit në qiell gjatë provave dhe u pa duke u ngjitur nga aeroplani me ngjyrë të verdhë të ndezur ndërsa u ngrit në lartësi 2000 pëllëmbë nga toka.

Aktori i Hollywoodit, i veshur me një kostum dhe helmetë ngjyrë kafe, u pa më pas duke u ngjitur me guxim në krahun e avionit 80-vjeçar, ndërsa ai kryente një goditje me hundë dhe një sërë ushtrimesh aerobatike në një skenë aksioni.

Aktori u ngrit nga toka i ulur në pjesën e përparme të avionit luftarak, me pilotin që merrte kontrollet në sediljen e pasme.

Aeroplani më pas u ngrit dhe u ngjit në lartësi dhe në atë moment babai i tre fëmijëve doli nga sedilja dhe u zvarrit në krahun e majtë.

Ndërsa avioni fluturonte në të gjithë fshatin e Kembrixhshire, Tom – i cili ishte i lidhur me aeroplanin nga një parzmore – në mënyrë të rrezikshme u var me kokë poshtë nga krahu.

Aeroplani më pas u kthye përmbys, gjë që më pas rezultoi që Tom të ulej drejt në krah në lëvizjen e nofullës.

Aeroplani i Luftës së Dytë Botërore më pas kreu një rrotullim, i cili ndihmoi aktorin të kthehej në kabinën e fluturimit.

Një aeroplan i dytë u pa gjithashtu duke fluturuar përkrah Boeing B75N1 gjatë provave për skenën e vështirë.

Imazhet mahnitëse tregojnë aeroplanin me ngjyra të ndezura që fluturon në qiell përpara se të zbresë për t’u ulur në aeroport.

Përkushtimi i Tomit për xhirimet vjen pasi filmi “Mission: Impossible 7” nuk është shfaqur ende në kinema, pasi premiera e tij është shtyrë për 30 shtator 2022.

Më parë u raportua se ylli i “Minority Report” po mësonte të fluturonte me një aeroplan të Luftës së Dytë Botërore për pjesën e tetë të “Mission: Impossible”.

Një burim i tha The Sun: “Tom kishte filluar të mësonte të fluturonte me një aeroplan Boeing Stearman në fillim të këtij viti për një skenë të madhe në ‘Mission: Impossible 8’”.

Cruise ka një licencë për të drejtuar helikopter dhe një licencë piloti për të drejtuar aeroplanë të vegjël me krahë.