Belenenses u prek nga Covid e mbeti në gjashtë lojtarë, ndeshja u ndërpre
Sharr Travel

Belenenses u prek nga Covid e mbeti në gjashtë lojtarë, ndeshja u ndërpre

Përplasja e Benfica-s me Belenenses u braktis mes skenave të jashtëzakonshme pasi lojtarët e goditur nga Covid në Primeira Liga u detyruan të emërojnë një ekip prej vetëm nëntë lojtarësh – duke përfshirë dy portierë.

Vizitorët e Benficas realizuan shtatë gola në pjesën e parë, përpara se Belenenses të kthehej me vetëm shtatë lojtarë në pjesën e dytë.

Ndeshja më pas u anulua një minutë në pjesën e dytë pasi portieri Joao Monteiro ra në tokë, duke e detyruar arbitrin të braktisë lojën për shkak të numrit minimal të lojtarëve që nuk ishin në fushë, transmeton "lajmi.net".

Pas një testi pozitiv në skuadër në fillim të javës, gjithsej 17 raste u raportuan se ishin regjistruar mes lojtarëve dhe stafit.

Pavarësisht se skuadra u shkatërrua, ndeshja u zhvillua me vetëm nëntë lojtarë të përzgjedhur dhe portierin Monteiro që luante në mesfushë.

Lojtarët e Belenenses lëshuan një deklaratë të përbashkët përpara ndeshjes, ku shkruhej: “Futbolli ka zemër vetëm nëse është konkurrues. Futbolli ka zemër vetëm nëse është vërtet sportiv.

“Futbolli ka zemër vetëm kur është shembull i shëndetit publik. Sot futbollit e humbi zemrën.”

Mesfushori i Manchester Cityt dhe i Portugalisë, Bernardo Silva, e shikoi dhe shkroi: “Çfarë është kjo? A jam unë i vetmi që nuk e kuptoj pse ndeshja nuk është shtyrë?”

Darwin Nunez shënoi një hat-trick, teksa Benfica e mposhti mikpritësin e varfëruar me numrin e kufizuar të lojtarëve të gatshëm, në ndeshjen që u mbyll para 50 minutave.