Rihanna duket e mrekullueshme ndërsa pranon medaljen e ‘heroit kombëtar’
Magazina

Rihanna duket e mrekullueshme ndërsa pranon medaljen e ‘heroit kombëtar’

Rihanna dukej sensacionale të martën teksa pranoi me kënaqësi simbolet e saj të titullit “hero kombëtar” gjatë festimeve republikane në Barbados në Bridgetown.

Këngëtarja e kthyer në sipërmarrëse, 33 vjeçe, u vesh për të bërë përshtypje për këtë rast në Parkun e Lirisë në Sheshin e Artë, duke i mahnitur të gjithë me një mini fustan të bardhë dhe xhaketë sportive të ngjashme.

Rihanna mori medaljen e saj nga presidentja Dame Sandra Mason përpara se të mbante një fjalim në ceremoninë e Nderimeve Kombëtare, shkruan DailyMail.

Interpretuesja e hitit “Umbrella” kishte veshur një palë taka të bardha me rripa, ndërsa i shtoi pamjes së saj edhe më shumë shkëlqim me një gjerdan prej ari dhe perla dhe një palë vathë diamanti.

Mes pandemisë së vazhdueshme të coronavirusit, ylli u mbulua me një maskë të zezë për fytyrën, ndërsa flokët e saj të zeza ishin dizajnuar stilin e gërshetave elegante.

Rihanna hoqi maskën e saj ndërsa u ngjit në podium për të mbajtur fjalimin e saj pasi u bë gruaja e dytë në historinë e Barbadosit që i jepet titulli “hero i kombit” pas udhëheqëses fetare Sarah Ann Gill, e cila vdiq në vitin 1866.

Ylli i muzikës pop, e cila është personi i 11-të që merr këtë nderim, dukej në humor të mirë teksa më parë ishte ulur në audiencë në ceremoninë e nderimit.

Ajo më vonë pozoi për fotografi brenda dhe përreth Parkut të Lirisë së Sheshit të Artë, me ditën që përfshinte edhe një paradë të Ditës së Pavarësisë.

Rihanna është gjithashtu vetëm një nga dy heronjtë kombëtarë të Barbadosit që jetojnë, ndërsa tjetri është lojtari 85-vjeçar i kriketit, Sir Garfield, i cili mori titullin në vitin 1998.

Me njohjen e heroit kombëtar të Barbadosit, ajo merr gjithashtu titullin e plotë “The Right Excellent Robyn Rihanna Fenty” për gjithë jetën.

Përpara këtij nderi të fundit, ylli i “Break It Off” kishte shërbyer si ambasadore e Barbadosit që nga shtatori i vitit 2018.

Ky nderim vjen ndërsa Rihanna ishte në gatishmëri për të dëshmuar momentin historik të presidentes inauguruese Dame Sandra Mason u betua gjatë një ceremonie të kryesuar nga Princi Charles të hënën në kryeqytetin e ishullit të Karaibeve, Bridgetown.

Muzikantja e kthyer në miliardere, ishte në mesin e shumë personaliteteve, përfshirë Princin e Uellsit, të pranishëm për të marrë pjesë në ceremoni.

Themeluesja e “Fenty Beauty” u sigurua që ajo të tërhiqte vëmendjen me njëfustan elegant plot shkëlqim.

Princi Charles përfaqësoi Mbretërinë e Bashkuar në ceremoninë dhe në një fjalim u pranua gjithashtu ngrohtësisht nga të ftuarit kur i tha republikës së re: “Unë gjithmonë do ta konsideroj veten një mik të Barbadosit”.

Fjalimi i Charlesit ishte një mesazh pozitiv, sikur të ishte shkruar për një shfajësim të ngushtë, duke mos pasur asnjë keqardhje për vendimin e marrë nga udhëheqësit barbadianë, dhe gjithashtu pranonte rolin e Britanisë në “mizorinë e tmerrshme të skllavërisë”.

Ai renditi mënyrat se si do të “mbetet thellësisht i përkushtuar ndaj këtij vendi shumë të veçantë”, duke theksuar përpjekjet e vazhdueshme të organizatës së tij bamirëse “Prince’s Trust International” për të mbështetur të rinjtë e Barbadosit dhe punën e tij me qeverinë e tyre për çështjet si ndryshimi i klimës.

Charles kishte fluturuar në ishullin tropikal si përfaqësuesi i kreut të shtetit të tij, Mbretëreshës – por pas ceremonisë së mesnatës në kryeqytetin Bridgetown, ai tani është thjesht një personalitet i vizituar pasi shikoi presidenten e re, Dame Sandra Mason, duke u inauguruar.

Por një protestë e planifikuar kundër pranisë së tij në Barbados dhe thirrjes për dëmshpërblime të skllavërisë nga Familja Mbretërore u anulua pasi qeveria e ishullit u mohoi atyre një leje për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Dorëzimi i pushtetit u zgjodh qartë në përvjetorin e pavarësisë së Barbadosit nga Britania e Madhe në vitin 1966.