Rekord infektimesh me COVID në Shqipëri, 2179 të prekur për 24 orë
Shqipëri

Rekord infektimesh me COVID në Shqipëri, 2179 të prekur për 24 orë

Këtë të premte është shënuar shifra më e lartë e infektimeve me COVID që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë shqiptare raporton se në 24 orët e fundit nga 7626 testime janë shënuar 2179 qytetarë të infektuar me COVID.

Njoftimi:

Këtë të premte është shënuar shifra më e lartë e infektimeve me COVID që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë shqiptare raporton se në 24 orët e fundit nga 7626 testime janë shënuar 2179 qytetarë të infektuar me COVID.

Njoftimi:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.
MSHMS apelon qytetarët që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë të vaksinës, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Ministria e Shëndetësisë i kujton qytetarëve se respektimi i protokolleve anticovid është domosdoshmëri për mbrojtjen e shëndetit.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa