Komediani humb betejën me kancerin, ndërron jetë në moshën 68-vjeçare
Magazina

Komediani humb betejën me kancerin, ndërron jetë në moshën 68-vjeçare

Komediani Louie AndersoN, ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare pas një beteje me kancerin në gjak.

Publicisti shumëvjeçar i Anderson, Glenn Schwartz, konfirmoi lajmin për vdekjen e tij për People të premten (21 janar).

Aktori vdiq në një spital në Las Vegas, ku po i nënshtrohej trajtimeve pasi u diagnostikua me sëmundjen.

“Ai la pas dy motrat e tij, Lisa dhe Shanna Anderson. Shkaku i vdekjes ishin ndërlikimet nga kanceri”, tha Schëartz.

Gjatë gjithë karrierës së tij të bujshme, Anderson u bë i njohur si një nga komedianët më të dashur të Amerikës, duke fituar më parë titullin “Një nga 100 Stand-Up komedianët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” nga Comedy Central.

Përveç zotërimit të artit të komedisë stand-up dhe roleve të tij të aktrimit, Anderson ishte gjithashtu një autor librash.

Ai shkroi gjithsej katër libra duke përfshirë Hej Mami: “Hey Mom: Stories for My Mother” dhe “But You Can Read Them Too” që u botuan në 2018.

Nga viti 1999 deri në 2002, ai drejtoi rilindjen e tretë të shfaqjes së lojës Family Feud.

Dhe për më shumë se një dekadë pas qëndrimit të tij në shfaqjen e lojërave, karriera e Anderson u fokusua në shfaqjen e tij komike në Las Vegas me titull “Louie: Larger than Life”.

Së fundmi, ai i ishte bashkuar kastit të serialit hit të BET, “Tweenties”.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa