Yjet e Hollywood-it që për të fituar rolet, shpikën gënjeshtra
Magazina

Yjet e Hollywood-it që për të fituar rolet, shpikën gënjeshtra

Nuk është sekret që Hollywood është një vend jashtëzakonisht konkurrues dhe marrja e një roli kërkon shumë kohë dhe talent.

Pra, kur vjen një audicion i rëndësishëm, mund të ketë shumë presion për të marrë pjesën e rolit dhe për disa yje, presioni është aq i madh, saqë ata përfundojnë duke “gënjyer” në mënyrë që të garantojnë vendin e tyre brenda kastit.

Aktorët, duke përfshirë Phoebe Dynevor, Idris Elba e Mila Kunis, të gjithë kanë pranuar se kanë marrë pjesë në një audicion me shpresën për të bindur drejtuesit e kastit, se ata ishin të përsosur për rolin.

Dhe ndërsa një gënjeshtër e vogël e bardhë herë pas here mund të jetë goxha e padëmshme, për disa të famshëm, ajo iu afrua shumë rezultateve.

Idris Elba

Idris Elba.

Gjatë procesit të audicionit për “The Wire”, aktori anglez, Idris Elba u këshillua nga drejtori i kastingut të pretendonte se ishte amerikan pasi krijuesi nuk po kërkonte aktorë që ishin jo-amerikan, brenda serialit të tij.

Idris vazhdoi me gënjeshtrën deri në audicionin e katërt, kur e dinte se duhej të kuptonte prejardhjen e tij britanike. Pavarësisht se nuk ishte amerikan, ai përsëri përfundoi me këtë rol.

“Prindërit e mi më thanë të mos gënjej. Duhet ta shikosh dikë në sy dhe të jesh i sinqertë. Unë kam gënjyer. Nuk më ka dalë kurrë”, tha Idris gjatë një interviste për “Hot Ones”.

Sadie Sink

Sadie Sink.

Ylli i “Stranger Things”, aktorja amerikane, Sadie Sink duhej të thoshte një gënjeshtër të vogël gjatë audicionit për shfaqjen e Netflix, në mënyrë që të kompensonte një aftësi që nuk e kishte.

Ajo shpjegoi se drejtori po kërkonte një vajzë që mund të bënte skateboard dhe ndërsa ajo pranoi se nuk e dinte se si, ajo vuri në dukje se ishte e sigurt në rrota.

“Ata donin një vajzë që kishte përvojë në skateboard, dhe unë nuk kisha fare përvojë në skateboard. Ata më pyetën: ‘A ke ndonjë përvojë në rrëshqitje me rrota?’ dhe unë isha si, ‘Uh, sigurisht që po’, gjë që teknikisht nuk ishte një gënjeshtër, sepse kisha bërë patinazh më parë, por jo edhe skateboard”, pati thënë Sink për Coveteur.

Phoebe Dynevor

Phoebe Dynevor.

Kur Phoebe Dynevor ishte në audicion për rolin e saj kryesor në “Brigerton”, ajo thotë se mund të ketë ekzagjeruar përvojën e saj me kuajt.

Ndërsa ajo kishte pasur gjithmonë frikë nga kuajt, ajo u tha agjentëve të kastit, se ajo në të vërtetë hipte kuaj gjatë gjithë kohës.

Fatmirësisht, ajo mori rolin dhe iu dha mundësia për të mësuar, dhe madje përfundoi duke e dashuruar atë.

“Mua asnjëherë nuk më pëlqenin kuajt dhe kisha frikë prej tyre. Por në audicion kur më pyetën: ‘A ke hipur në kalë më parë?’ Unë thashë: ‘Po, unë jam e mrekullueshme me ta. Unë kam hipur kaq shumë kuaj. Do të isha i përsosur për këtë rol’”.

“Në fakt më pëlqeu kalërimi deri në fund të tij dhe do të doja të kthehesha në një kalë sa më shpejt të ishte e mundur, kështu që ishte argëtues”, kishte thënë Phoebe për Glamour.

Mila Kunis

Mila Kunis.

Aktorja amerikane, Mila Kunis mund të mos e kishte marrë rolin e saj në “That 70’s Show” nëse nuk do të kishte gënjyer për moshën e saj.

Kunis, ishte vetëm 14 vjeç në kohën e audicionit dhe për shkak se e dinte që producentët po kërkonin dikë pak më të vjetër, ajo gjeti një gënjeshtër, kështu që nuk duhej t’u tregonte atyre moshën e saj të saktë.

“Ligjërisht, unë isha 14 vjeç. Dua të them — u thashë atyre se isha pak më e vjetër, isha në klasën e nëntë”.

“U thashë se do të bëhesha 18 vjeç, që nuk është teknikisht një gënjeshtër ‘sepse në një moment, duke pasur parasysh se gjithçka shkoi mirë, do të bëhesha 18 vjeç’, kishte rrëfyer me të qeshura, Mila në një intervistë në emisionin “The Tonight Show”.

Chloë Grace Moretz

Chloë Grace Moretz.

Në vitin 2011, Chloë Grace Moretz përfundoi duke gënjyer për kombësinë e saj gjatë audicionit për “Hugo”.

Chloë shpjegoi se drejtori i kastit e dinte se ajo nuk ishte britanike si personazhi në film dhe rekomandoi të gënjejë.

“Drejtorja e kastingut e dinte që unë nuk isha britanike, por ajo e dinte që unë isha e gatshme të gënjej, dhe i pëlqeja shumë. Dhe ajo tha, ‘Gënje Marty. Do të funksionojë'”, tha Chloë në “The Late Show”. ”

Gjërat dështuan pak kur ajo filloi të krijonte historinë e saj britanike, e cila përfshinte prindër që rritnin kuaj – pavarësisht se nuk dinin asgjë për kuajt. Gjithçka funksionoi në fund dhe drejtuesit nuk e kuptuan të vërtetën deri në momentin e xhirimit.

Robert Pattinson

Robert Pattinson.

Pasi Robert Pattinson përfundoi xhirimet e “Harry Potter and the Fire Goblet of Fire”, ai e pati të vështirë të gjente punë.

Pas disa vitesh audicionesh të dështuara, Roberti u nis për në Los Angeles, ku u tha agjentëve të kastit, se kishte studiuar në Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik për të shpjeguar boshllëkun në rezymenë e tij.

“Kam qenë i papunë për shumë vite dhe kur erdha në Los Angeles, të gjithë drejtuesit e casting-ut më pyesnin se çfarë kisha bërë gjatë viteve të fundit. Unë do të thoja, ‘Oh, isha në shkollën e aktrimit RADA’”, tha Robert për Mirror.

Laura Fraser

Laura Fraser.

Kur aktorja skoceze, Laura Fraser ishte në audicion për “Breaking Bad”, ajo mund të ketë ekzagjeruar aftësitë e saj në gjuhën gjermane.

Roli përfundoi duke kërkuar njohuri të gjera të fazave të biznesit në gjuhë, kur në realitet, Laura kishte mësuar bazat vetëm si nxënëse e shkollës së mesme.

“Unë thashë: ‘Absolutisht, po. Unë flas gjermanisht. E kam bërë në shkollë që kur isha 12 vjeç’”.

“Por, posa u pranova dhe fillova të merrja pjesët e rolit tim, hasa në vështirësi tepër të mëdha. Më duheshin ditë të tëra për të mësuar një paragraf të vogël”, kishte thënë Laura për Rolling Stone.