Vdiq në moshën 84-vjeçare aktori i “American Graffiti” dhe “The Wild Bunch"
Magazina

Vdiq në moshën 84-vjeçare aktori i “American Graffiti” dhe “The Wild Bunch"

Bo Hopkins, i njohur për rolet e tij në “American Graffiti”, “The Wild Bunch” dhe “Midnight Express” vdiq të shtunën në moshën 84-vjeçare.

Një personazh në uebsajtin e vetë titulluar të aktorit konfirmoi vdekjen e tij me njoftimin: “Me pikëllim të madh njoftojmë se Bo ka ndërruar jetë. Atij i pëlqente të dëgjonte nga fansat e tij nga e gjithë bota dhe megjithëse nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej çdo emaili gjatë viteve të fundit, ai e vlerësoi dëgjimin nga secili prej jush”, shkroi ai.

Hopkins thuhet se pësoi një atak në zemër.

Gruaja e tij prej 33 vitesh, Sian Eleanor Green, i tha The Hollywood Reporter se ai vdiq në Spitalin Presbyterian Valley në periferinë Van Nuys të Los Anxhelosit, Kaliforni.

Hopkins ka lënë gjithashtu dy fëmijë, Matthew dhe Jane.

Ai bëri debutimin e tij në ekran në vitin 1966 në një episod të “The Phyllis Diller Show”.

Portretizoi edhe Crazy Lee në western-in e ’69 në “The Wild Bunch” dhe u bë i preferuari i regjisorit Sam Peckinpah, i cili e bëri atë si një grabitës banke në “The Gateway” në 1972 dhe më pas një ekspert armësh, përkrah James Caan në filmin e ’75 “The Killer Elite”.

Hopkins punoi me Burt Reynolds dhe Ned Beatty në “White Lightning” dhe Brad Davis dhe Randy Quaid në “Midnight Express”.

Ai ishte gjithashtu i njohur për punën me Richard Dreyfuss dhe Harrison Ford në filmin e George Lucas “American Graffiti”.

Ai u shfaq në më shumë se 100 filma gjatë karrierës së tij, duke përfshirë “The Man Who Loved Cat Dancing”, “Posse”, “Sweet Sixteen” dhe “The Bounty Hunter”.

Roli i fundit në film i Hopkins ishte në filmin e vitit 2020 “Hillbilly Elegy” me Amy Adams dhe Glenn Close, ku ai luajti si Papaw Vance dhe u drejtua nga aktori i tij “American Graffiti”, Ron Howard.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa