Jeta ekstravagante e Johnny Depp
Magazina

Jeta ekstravagante e Johnny Depp

Johnny Depp thuhet se shpenzoi qindra milionë dollarë për 14 shtëpi, 45 makina, një jaht dhe sende të tjera luksi, gjë që e çoi atë në probleme financiare.

Aktori Johnny Depp ka marrë një padi për shpifje ndaj ish-bashkëshortes së tij Amber Heard, për të cilën ajo është e detyruar t'i paguajë 15 milionë dollarë dëmshpërblim, ndërsa ai duhet t'i paguajë dy milionë sepse gjykata ka pranuar edhe disa elementë të kundërpadisë së saj.

Zakonet e shpenzimeve të Johnny, siç dëshmoi ish-menaxheri i tij financiar Joel Mandel, u diskutuan gjithashtu në gjykatë. Ai pretendon se Depp ka fituar më shumë se 600 milionë dollarë nga viti 1999 deri në vitin 2016 dhe se është bërë shumë i papërgjegjshëm me paratë gjatë asaj periudhe.

Aktori shpenzoi para për vila, makina luksoze, duke udhëtuar me avionë privatë dhe duke gjuajtur nga një top hirin e mikut të tij të ndjerë Hunter S. Thomson. Ai gjithashtu shpenzoi 100.000 dollarë në muaj për një mjek për varësinë, 10.000 dollarë në ditë për sigurimet dhe 200.000 dollarë në muaj për stafin.

Shpenzimet ekstravagante të Depp u zbuluan kur Mandel dhe ish-kompania e tij e menaxhimit ngritën një kundërpadi pasi aktori i paditi ata për keqmenaxhimin e parave të tij.

Ish-menaxheri financiar i aktorit më pas pohoi se stili i tij i shthurur i jetesës kushtonte më shumë se 2 milionë dollarë në muaj dhe se ai hasi në probleme financiare sepse i shpërfillte paralajmërimet e tij të shpeshta.

Depp në atë kohë pagoi më shumë se 75 milionë dollarë për të blerë dhe mirëmbajtur 14 shtëpitë e tij, duke përfshirë një kështjellë në Francë dhe një grup ishujsh në Bahamas, thuhet në padi. Ai gjithashtu bleu një jaht për 18 milionë dollarë dhe deri në 45 makina luksoze, duke përfshirë modelet e shtrenjta të cilësisë së mirë Rolls-Royce.

Thuhet se Johnny shpenzoi rreth 30.000 dollarë në muaj vetëm për verërat që i merrte nga e gjithë bota, dhe varësia e tij nga alkooli dhe droga u vu nën fokusin e provës Amber.

Ajo pretendoi se Depp ishte i dhunshëm nën ndikimin e alkoolit dhe drogës dhe ai tha të njëjtën gjë për të. Aktori nuk e mohoi përdorimin e opiateve në dëshminë e tij, por gjithashtu pohoi se nuk u bë kurrë një problem real.

Disa gjëra të tjera për të cilat Johnny ka shpenzuar shumë para janë një koleksion kitarash, bizhuteri të shtrenjta, antike, vepra arti, por janë për të mbështetur familjen dhe miqtë e tij më të mirë.

Depp e paditi Heardin për 50 milionë dollarë, duke pretenduar se ajo e shpifi atë kur e quajti veten një "figurë publike që përfaqëson dhunën në familje", dhe ajo ngriti një kundërpadi për 100 milionë dollarë, duke thënë se Depp e përdhos atë kur avokati i tij e akuzoi atë. e quajti atë një "mashtrim".

Depp mohoi të kishte goditur Heard ose ndonjë grua tjetër dhe pretendoi se ishte ajo që ishte e dhunshme në marrëdhënien e tyre.

Gjykata vendosi gjithashtu në favor të Heard-it në disa pjesë të kundërpadisë së saj kundër Depp-it, duke arritur në përfundimin se ai gjithashtu shpifi për ish-bashkëshorten e tij dhe i dha asaj 2 milionë dollarë dëmshpërblim.

Gjatë gjashtë javëve të gjyqit, publiku ishte në gjendje të ndiqte dëshmi të hollësishme dhe të merrte njohuri mbi provat e qarta të marrëdhënies së turbullt të çiftit të Hollivudit.

Depp dhe Heard u martuan në shkurt 2015. Divorci përfundoi rreth dy vjet më vonë.

Në qendër të procesit ligjor ishte një tekst i dhjetorit 2018 i shkruar nga Heard për Washington Post, në të cilin ajo foli për dhunën në familje.

Artikulli nuk përmendi emrin e Johnny Depp, por avokatët e tij thanë se ishte e qartë se Heard po i referohej atij.

Gjatë gjashtë javëve të dëshmisë, avokatët thanë se ajo po thoshte të vërtetën dhe se ajo kishte të drejtën e amendamentit të parë të Kushtetutës së SHBA në lidhje me lirinë e fjalës.

Juria mund të dëgjonte pamjet e grindjeve të tyre dhe të shikonte fotot e gishtit të gjakosur të Depp. Kjo ndodhi, tha aktori, kur Heard i hodhi një shishe vodka në vitin 2015. Ajo e mohoi dhe tha se thjesht po mbrohej nga sulmi i tij seksual.

Dikur një nga yjet më të mëdhenj të Hollywood-it, Depp tha se paditë e ish-gruas së tij i kushtuan "gjithçka". "Piratët" e rinj janë në pritje dhe Depp është zëvendësuar në ekskluzivitetin "Fantastic Beasts".

Më pak se dy vjet më parë, Depp humbi një proces gjyqësor kundër Sun, një tabloid britanik që e përshkroi atë si "duke rrahur gruan e tij". Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë të Londrës vendosi se ai sulmoi Heard në disa raste.

Aktori ka treguar se vendimi e ka rikthyer në jetë.

“Pas gjashtë vjetësh gjykata më ktheu në jetë. Jam shumë i prekur”, ka thënë ai në Instagram.

Heard tha në një deklaratë se ajo ishte thyer nga vendimi dhe shprehu "zhgënjim të papërshkrueshëm".

“Më thyen fakti që mali i provave nuk mjaftoi për të përballuar fuqinë, ndikimin dhe epërsinë shumë më të madhe të ish-bashkëshortit tim”, tha ajo menjëherë pas leximit të vendimit.

“Unë jam gjithashtu e zhgënjyer me atë që ky vendim do të thotë për gratë e tjera. Është një kthim prapa. Kjo vë në pikëpyetje idenë se dhuna ndaj grave duhet marrë seriozisht”, tha ajo.


MË SHUME NGA Magazina