Aventurat gjyqësore të Princit Harry pas festimeve të Mbretëreshës
Magazina

Aventurat gjyqësore të Princit Harry pas festimeve të Mbretëreshës

Vetëm disa ditë pasi u kthye në shtëpi në Shtetet e Bashkuara, Princi Harry po hyn në një aventurë ligjore.

Harry dhe Meghan Markle ishin në Londër për të festuar 70-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeth dhe u kthyen në shtëpi pas Jubileut të Platinit. Megjithatë, Harry duket se nuk do të qetësohet për shumë kohë, pavarësisht atmosferës së këndshme të ditëlindjes së vajzës së tij, Lilibet. Një gjykatës i Gjykatës së Lartë ka filluar të mbikëqyrë një seancë paraprake pasi Duka i Sussex ngriti një padi për shpifje kundër një gazete për një artikull në çështjen e tij ligjore kundër Ministrisë së Brendshme.

Doukas ka paditur Associated Newspapers Limited (ANL), Mail të dielën, pasi gazeta publikoi një lajm në lidhje me sigurinë e tij në Mbretërinë e Bashkuar.

Artikulli u botua në shkurt si “Ekskluzive: Si Princi Harry u përpoq të mbante sekret argumentin e tij ligjor me qeverinë në lidhje me truprojat e policisë”. Në atë që ai dorëzoi me shkrim në gjykatë, thuhej se artikulli dyshohet se i ka shkaktuar “ goditje të rëndësishme, siklet dhe ankth që vazhdon ”.

Në seancën paraprake që do të zhvillohet të enjten, në fakt gazetës do t’i kërkohet të përcaktojë nëse bëhet fjalë për fakte apo pikëpamje të shpifura.


MË SHUME NGA Magazina