Ambasadorja Kim takon Ballukun
Shqipëri

Ambasadorja Kim takon Ballukun

/rtsh.al/

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka zhvilluar këtë të premte një takim me zv.kryeministren Belinda Balluku. Me një postim në Twitter, ambasadorja Kim shkruan se pret forcimin e bashkëpunimit me Ballukun, duke përfshirë përgjigjen ndaj sfidave të sigurisë së ushqimit dhe energjisë.

“Sot takova Belinda Ballukun për ta përgëzuar për postin e ri si zëvendëskryeministre. Ne mezi presim forcimin e bashkëpunimit në të gjitha frontet, duke përfshirë përgjigjen ndaj sfidave ndaj sigurisë së ushqimit dhe energjisë në shkallë globale të shkaktuar nga lufta e pajustifikuar e Rusisë kundër Ukrainës”, shkruan ambasadorja.

Po ashtu Kim thekson se SHBA do të bashkëpunojë me Shqipërinë edhe në lidhje me sulmin e fundit kibernetik, ku ekspertët amerikanë po bashkëpunojnë me ata shqiptarë për të kryer një verifikim të plotë. Ambasadorja e vë theksin edhe rëndësia e hapave më konkretë për të luftuar korrupsionin.

“Konfirmuam gjithashtu bashkëpunimin të fortë me Amerikën në lidhje me sulmin e fundit kibernetik kundër Shqipërisë. Ekspertët amerikanë nga agjenci të ndryshme po mbështesin përpjekjet e Shqipërisë për të kryer verifikim të plotë; rritja e sigurisë kibernetike për të mbrojtur qeverinë dhe qytetarët; dhe parandaloni përsëritjen. Theksova rëndësinë e hapave më konkretë për të çrrënjosur korrupsionin, për t'u siguruar që zyrtarët të veprojnë sipas standardeve më të larta dhe të zbatojnë reformën në drejtësi. Siç e ka bërë të qartë presidenti Biden, SHBA e sheh korrupsionin si një kërcënim të sigurisë kombëtare dhe ne do të ndërmarrim veprime në përputhje me rrethanat”, përfundon postimin e saj ambasadorja Kim.


MË SHUME NGA Shqipëri