Shqipëri, parashikimi i motit, priten reshje shiu dhe rënie e temperatruave
Rtklive
Shqipëri

Shqipëri, parashikimi i motit, priten reshje shiu dhe rënie e temperatruave

rtsh.al

Anticikloni Afrikan po dobësohet për shkak të masave ajrore të ftohta nga europa veriore të cilat do të ndikojnë vendin tonë në fillimin e javës ku priten reshje dhe rënie e temperaturave.

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare në zonat malore dhe reshje lokale pasdite në formën e stuhive . Era do të jetë drejtim veri-Lindje me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdetin e jugut. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5 deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore      18/33°C
Zona e ulët         21/36°C
Zona bregdetare  23/34°C


MË SHUME NGA Shqipëri