957 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Shqipëri

957 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

rtsh.al

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se, në 24 orët e fundit, janë kryer 2418 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 957 qytetarë. Gjatë këtij harku kohor nuk është regjistruar asnjë humbje jete. Aktualisht janë 6,927 qytetarë aktivë me Covid19 në Shqipëri, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë.

Nisur nga shifrat e larta të qytetarëve të prekur nga Covid-19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anti-covid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror. Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin.

MSHMS apelon që qytetarët të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat anti- COVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Janë shëruar 1010 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 308,145 që nga fillimi i epidemisë.

Qytetarë e infektuar janë konkretisht në këto bashki: 289 në Tiranë, 48 në Lushnje, 45 në Fier, 38 në Durrës, 36 në Vlorë, 31 në Elbasan, 29 në Divjakë, 28 në Gjirokastër, 27 në Shkodër, 26 në Kurbin, 25 në Sarandë, 23 në Lezhë, 22 në Korçë, 21 në Kavajë, 20 në Himarë, 16 në Dimal, 14 në Kamëz, nga 13 qytetarë në Tepelenë, Pogradec, nga 12 qytetarë në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 11 qytetarë në Maliq, Berat, Prrenjas, nga 10 qytetarë në Krujë, Dibër, Mat, nga 9 qytetarë në Mirditë, Mallakstër, Peqin, nga 8 qytetarë në Selenicë, Kuçovë, 7 në Patos, nga 6 qytetarë në Vorë, Delvinë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Përmet, Devoll, nga 4 qytetarë në Tropojë, Shijak, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Kukës, Libohovë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Roskovec, nga 1 qytetar në Has, Gramsh. 

Raste të reja ditore            957

Të shëruar në 24 orë          1010

Të shtruar në spitale            21

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     2418

Testime totale               1,933,745

Raste pozitive                  318,638

Raste të shëruara              308,145

Raste Aktive                        6,927

Humbje jete                         3,566

Harta e të infektuarve

Tiranë                                   3,357

Fier                                        751

Durrës                                   565

Vlorë                                     458

Gjirokastër                            338

Elbasan                                 337

Korçë                                     277

Lezhë                                    222

Shkodër                                 219

Berat                                      204

Dibër                                      154

Kukës                                      45


MË SHUME NGA Shqipëri