U nda nga jeta Wolfgang Petersen, regjisori i klasikut të luftës “Das Boot”
Rtklive
Magazina

U nda nga jeta Wolfgang Petersen, regjisori i klasikut të luftës “Das Boot”

Regjisori gjerman Wolfgang Petersen ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare nga kanceri në pankreas.

Petersen vdiq më 12 gusht në shtëpinë e tij në Brentwood, Kaliforni, në krahët e gruas së tij, Marie Antoinette, raporton Deadline.

Ai e filloi karrierën e tij në vitet '60 në Gjermani dhe klasiku i luftës së kultit "The Submarine" (Das Boot) i vitit 1981 i solli dy nominime për Oscar - për regji dhe skenar të përshtatur - dhe ia hapi dyert e Hollywood-it.

Ai shpejt u bë një nga regjisorët më të kërkuar të filmave aksion, me disa nga filmat e tij më të famshëm në In the Line of Fire (1993), Outbreak (1995), The Perfect Storm (2000), Troy (2004) dhe Poseidon (2006).


MË SHUME NGA Magazina