10 zakone që po ju plakin dhe nuk i dini
Lifestyle

10 zakone që po ju plakin dhe nuk i dini

Ne rritemi dhe plakemi. Po flasim për qimet e para të bardha në flokët tanë dhe shenjat e para të plakjes si rrudhat poshtë syve. Shumica e njerëzve përpiqen në çfarëdo mënyre që munden të trajtojnë veten dhe të “luftojnë” kohën.

Por ka disa zakone të përditshme që na bëjnë të plakemi shumë më shpejt dhe nëse i ndaloni, do t’i frenoni shenjat natyrale të plakjes. Cilat janë ato?

Nuk mbani krem ​​kundër diellit dhe qëndroni në diell për orë të gjata

Një gabim i madh që bëjmë është të mos përdorim krem ​​kundër diellit. Kemi përshtypjen se e veshim vetëm në plazh në verë, por është shumë e keqe për lëkurën. Nuk është kurrë vonë për të krijuar zakonin e mbrojtjes së lëkurës tuaj nga dielli.

Gjumi i keq

Gjumi është një nga zakonet thelbësore për të pasur një jetë të shëndetshme, të lumtur dhe produktive. Kur flemë orët e duhura (7 orë çdo natë), trupi ynë rimbushet dhe truri ynë funksionon më mirë në ditët në vijim. Flini të paktën 7 orë dhe trupi juaj do t’ju falënderojë.

Nuk bëni kujdes të lëkurës

Mos harroni se një hidratues i mirë duhet të përmbajë retinol A, vitaminë C dhe, me kalimin e kohës, acid hialuronik. Në këtë mënyrë kolagjeni dhe elastina ushqehen dhe e mbajnë lëkurën në gjendje shumë të mirë.

Inaktiviteti fizik

Ushtrimi i rregullt do të forcojë trupin tuaj dhe nga ana tjetër do të rrisë furnizimin e qelizave tuaja me lëndë ushqyese. Kjo përmirëson shëndetin tuaj duke ju ndihmuar të arrini një çehre më të ndritshme dhe më të lëmuar.

Ju zgjidhni ushqime të përpunuara

Ushqimi i dobët luan një rol kyç në plakjen e parakohshme. Sheqeri është përgjegjës për rrathët e zinj, rrudhat, lëkurën e dehidratuar dhe në disa raste puçrrat. Shmangni sa më shumë ushqimet e përpunuara dhe preferoni produktet natyrale.

Ti pi duhan

Studimet kanë treguar se pirja e duhanit shkakton rrudha jo vetëm në fytyrë, por edhe në pjesë të trupit si pjesa e brendshme e krahëve, qafa dhe dekolteja. Pirja e duhanit na bën të dukemi 10 deri në 20 vjet më të vjetër se sa jemi në të vërtetë.

Ju shqetësoheni shumë

Ekspertët theksojnë se stresi “shkruan” në fytyrën tonë, duke na bërë të dukemi 5 deri në 10 vjet më të vjetër. Stresi mund të thyejë kapilarët e brishtë poshtë syve tuaj, duke krijuar rrathë të errët dhe një pamje të shurdhër.

Nuk pini mjaftueshëm ujë

Mos e nënvlerësoni fuqinë e hënës. Mos harroni se lëkura e dehidratuar ofron më shumë terren për krijimin e rrudhave dhe shenjave të tjera që vijnë me kalimin e viteve.

Nuk mbani syze dielli

Mos neglizhoni të mbani syze dielli, me lente cilësore, të cilat do t’ju mbrojnë jo vetëm nga rrezatimi diellor, por edhe nga rrudhat poshtë syve.

Ju hani shumë ëmbëlsira

Konsumimi i tepërt i sheqerit lidhet me plakjen e parakohshme të qelizave. Sheqeri ndikon në qelizat e lëkurës, duke shkaktuar një proces të quajtur glikozilim që e bën lëkurën të duket më e vjetër.


MË SHUME NGA Lifestyle