Gjashtë mënyra për të qetësuar dhimbjen e kokës
Lifestyle

Gjashtë mënyra për të qetësuar dhimbjen e kokës

Ka shumë modele për shfaqjen e dhimbjeve të kokës: stresi, infeksionet, tendosja e shpinës dhe syve, pirja pasive e duhanit, ekspozimi ndaj kimikateve të ndryshme, çekuilibri hormonal, faktorët gjenetikë, por një nga shkaqet më të zakonshme është ndryshimi i motit.

Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndihmojë nëse keni dhimbje koke si pasojë e ndryshimit të motit.

Qafë e ngrirë

Dush – Bëni dush në mënyrë alternative me ujë të nxehtë dhe të ftohtë. Uji i alternuar me temperatura të ndryshme inkurajon enët e gjakut të zgjerohen dhe tkurren.

Aktiviteti fizik – Futni në rutinën tuaj aktivitet fizik intensiv si vrapimi, ecja e shpejtë ose noti. E gjithë kjo rrit rrahjet e zemrës dhe rrjedhjen e gjakut, gjë që çon në zgjerimin e enëve të gjakut. Në fund të stërvitjes, rrjedha e gjakut zvogëlohet dhe enët e gjakut ngushtohen.

Masazh – Nëse rrini ulur për një kohë të gjatë, ka shumë mundësi që shpesh të keni qafë të fortë dhe dhimbje shpine. Masazhi i rregullt i qafës dhe shpinës lehtëson tensionin dhe përmirëson rrjedhjen e gjakut në tru.

Dilni në ajër të pastër – Sa më shumë kohë të kaloni në natyrë. Kur të dilni nga puna, thoni lamtumirë parkut. Në fundjavë, përpiquni të dilni jashtë qytetit për të marrë ajër të pastër.

Rri jashtë

Kujdes dietën tuaj – Të gjithë ata që vuajnë nga migrena këshillohen të hanë ushqime të pasura me magnez. Këto janë fasulet, arrat, brokoli, perimet jeshile dhe ato që përmbajnë vitamina të grupit B.

Pushoni mirë – Pushimi është i rëndësishëm për mirëqenien e përgjithshme të trupit dhe mendjes. Mos e çoni punën në shtëpi, mos punoni në fundjavë. Kaloni kohën tuaj të pushimeve jashtë, me njerëzit që doni, dhe më pak para televizorit dhe telefonit… Mundohuni të shkoni në shtrat deri në orën 23:00 dhe të flini të paktën 7 orë. 


A.R Katana
Kosovo Telecom
Golden Eagle