Moti në Shqipëri
Shqipëri

Moti në Shqipëri

Rtsh

Një zonë e zgjeruar me presion të ulët atmosferik ka përfshirë Mesdheun ku pritet të kalojë edhe në vendin tonë gjatë pasdites dhe mbrëmje, duke shkaktuar stuhi, erë të vrullshme dhe reshje shiu.

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në pjesën e para të ditës, pasdite dhe në mbrëmje reshjet do të intesifikohen do të kemi stuhi në zonën veriperëndimore dhe jugperëndimore.  Reshje bore në veri. Era do të jetë me drejtim Jug-Lindje me shpejtësi 15-25 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 6-7 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       5/10°C
Zona e ulët         8/17°C
Zona bregdetare 12/18°C


MË SHUME NGA Shqipëri