Kurti: Samiti i 6 dhjetorit e kthen Tiranën në kryeqendër evropiane
Foto: RTSH
Lajme

Kurti: Samiti i 6 dhjetorit e kthen Tiranën në kryeqendër evropiane

RTSH

Samiti i 6 dhjetorit, ku pritet takimi i nivelit të lartë mes liderëve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, sipas kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, “e kthen Tiranën në një kryeqendër evropiane”.

Këtë koment Kurti e bëri gjatë një ndalese në Bashkinë e Kukësit, ku zhvilloi një takim me kryetarin e Bashkisë, Safet Gjici.

”Ky samit e kthen Tiranën kryeqendër evropiane. Dëshiroj marrëdhënie shumë të mira mes Ballkanit Perëndimor dhe BE-së”, tha Kurti.

“Jam i gëzuar që ky samit po mbahet në një kryeqytet si Tirana. Jemi të bindur se BE-ja është e ardhmja dhe fati ynë. Mezi pres që krejt Ballkani, ne si qeveri dhe shteti i Kosovës, t’i bashkëngjiten BE-së”.

Në këtë takim ishin të pranishëm edhe ish- kryeministri, Pandeli Majko, si dhe ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Gjatë kësaj ndalese në Kukës, Kurti vendosi një tufe me lule edhe tek varri i Hasan Prishtinës, i cili prehet ne varrezat e dëshmoreve të këtij qyteti.

Aktualisht kryeministri Kurti dhe drejtues të tjerë të institucioneve të Kosovës, sot ndodhen në Vlorë për të marrë pjesë në aktivitetet për nder të 28 nëntorit.


MË SHUME NGA Lajme